ČERNOBÍLÉ

Možná si řeknete: „Na co taková fotka v dnešní barevné době?“. Věřte však, že je spousta nadšenců, a ti se věnují primárně černobílému světu. Světu, kde se si náš mozek může odpočinout od barevného cirkusu, a tak je mu umožněno vnímat více tvary, kontrasty, stíny a vůbec celkovou tu prapodivně nostalgickou hru.

Ano, lidé často potvrzují, že černobílá fotka v nich evokuje mládí jejich babiček, kdy život šel úplně v jiném tempu, než dnes. Kdo dokáže vnímat to kouzlo, tak na toto připomenutí počátků fotografie určitě nezapomíná.

Každá oblast fotografie má však svá specifika a o černobílé to platí dvojnásob. Již při samotném focení se rozhoduje o tom, zda výsledek bude výborný, nebo spíše průměrný. Důležité jsou barvy, které máte na sobě – ano, je to zvláštní že, ale opravdu i tady hrají roly barvy. Dále pak typ světla, povrchy a struktura okolního prostředí, materiály, linie a geometrie kolem nás atd.

Pravdou je, že na základě domluvy můžeme podpořit nějaký efekt a záměr. V praxi se to ale nedělá, svatba je tak pestrá, že spousta věcí kolem je mnohem důležitějších, než myslet na podporu černobílé fotky. Například svatební šaty šampáňo, tak ty jsou pro barevnou fotografii mnohem lepší, ale pro černobílou by byly vhodnější šaty bílé. Nedá se z toho všeho lehce vymotat, proto se i zde řídíme pravidlem, že nic neplatí univerzálně. Přesto všechno se snažíme si všímat prostředí a všeho, co bylo výše napsáno a v ten správný okamžik na to snoubence upozorníme. No, a když je chuť, tak se udělá pár snímků, o kterých víme dopředu, že jako černobílé fotografie vyniknou.

A co tedy světlo? Když bude na svatbě jen trochu času, pak ho můžeme hledat společně: Věřte, že slunce umí velmi dobře rozzářit barvy, a to se promítne u černobílé fotky jako dynamické kontrasty. Stejně tak správně položené světlo blesků bude působit velmi dynamicky a „vytáhne“ například struktury povrchů – starý dřevěný obklad…

Tím jsme se dostali nepřímo k materiálům. Ty hrají svou velkou roli, a také proto může taková krajka, v podobě podvazku na snímku velmi zapůsobit. Aby bylo tzv. „na co koukat“, tak velmi rádi kombinujeme různé materiály, no a fotka na vás tím pádem udělá opět větší dojem. Obecně pak platí, že povrchy, které zaujmou oko diváka, jsou: kámen, dřevěné obklady stěn, látky se vzorem, zdobením apod. Nic však neplatí univerzálně, a proto jde vždy o vaši představu a o to, jaký výsledek požadujete.

Určitě nechceme, abyste si vytvořili představu, že jen struktury a kontrasty dělají dobrou fotku. Například, když je vše hladké a bílé, navozuje to pocit měkkosti, něžnosti a jemnosti, a to přece má také něco do sebe.

Další důležitou částí je pak počítačové zpracování barevného snímku a jeho převod na černobílou fotografii. K převodu vašich „okamžiků“ využíváme to nejlepší, co světová produkce na úpravu fotek vůbec nabízí. Můžeme tak docílit opravdu různorodých výsledků a záleží jen na tom, k čemu máte pocitově blíže, co vaše srdce osloví. Pravdou také je, že ne každá fotka je vhodná na případný převod. Důvodem je právě ta souhra okolností, které se v dané situaci vyskytnou. Věříme ale, že s výsledkem budete více než spokojeni.

Ukázka fotek:

Tlumené barvy přírody

To je právě ta situace, která dynamické černobílé fotografii nepřeje. Pokud však máte zkušenosti se zpracováním, tak můžete i zde docílit alespoň stejné úrovně dramatičnosti jako u barevného snímku.

Struktura, dynamika a kontrastnost

Zde se nabízí ukázka naprosto opačné situace. Směrové světlo, které dá vyniknout povrchům a materiálům v interiéru, už samo o sobě působí velmi dramaticky. Proto by zde byla hloupost snažit se o jemnost a snovou atmosféru snímku. V tomto případě podpoříme jen to, co ze snímku samo vyplývá. Převod je zde v několika provedeních, záleží pak na vás, který se vám líbí a kterému byste sami dali přednost. Snímek první je v provedení sépie, která by měla vyvolat dojem staré fotografie, je zde využito speciálních algoritmů, které byly pro tento účel použity.

Podpořit retro styl

Někdy je svatba schválně organizovaná v retro stylu. Potom často některé snímky přímo vybízí k převodu do černobílé. Zde konkrétně použitý černobílý převod s barevným tónováním do žluta. Pokud bychom šli dál, mohli bychom do snímku doplnit škrábance – zub času.

Jemnost i dynamika

U snímku nevěsty ve svatebních šatech jde vždy o to, na co se zaměříte. U druhé fotky výrazné oči a vlasy spojuje jemnost s dynamickou. Třetí snímek je spíše prezentací základního typu převodu, každopádně i ten může být pro některé situace více než vyhovující.

Přirozenost a elegance

Někdy je barevná fotka opravdu velmi pěkná a povedená. A proč jsme tedy přistoupili k převodu? V tomto případě bylo snahou podpořit soustředění diváka spíše na emoce vyzařující z fotografie, než na barevnost, která by mohla rušit. Zde konkrétně použitý měkký převod do černobílé s teplejším tónováním, tj. není to ta známá tvrdá černá a bílá.

Technika "High key"

Pleť je světlá, vlasy blond, vzadu světlé pozadí. To vše napovídá, že použít převod do černobílé ve stylu světlosti a jemnosti bude to pravé.

Atraktivní prostředí

Spousta různorodých prvků na fotografii vytváří dynamiku snímku, tj. stále je na co koukat. Pak už jen záleží na fotografovi v jakém duchu fotku podpoří. S ohledem na historický kočár, koně a typ stavby v pozadí se nám osobně líbí nejvíce převod do sépie, tj. první fotografie. Všimněte si, jak například působí sypaná kamenitá podlaha na snímku čtvrtém. To je právě ta věc, která se u černobílých fotek oceňuje, která se hledá…