Zlínský kraj - Chropyně - Zámek Chropyně

Malebný zámek Chropyně s obrovskou sbírkou historických zbraní ve „svatebním“ sále. Jedná se o středověkou tvrz, která byla postupně doplněna o typické prvky romantismu. Zámek hanáckého krále Ječmínka, který na vás dýchne atmosférou dávných rytířských klání. Nachází se kousek od Kroměříže.

Svatební obřad:

Bylo nám ctí fotit v krásném rytířském sále, který poskytoval jak dostatek světla, tak dostatek příležitostí ke komponování zajímavých a netradičních záběrů. Světlo je zde spíše směrové, což úžasně podtrhuje dramatičnost celého sálu i s jeho výzbrojí. Řekli bychom, že svatbu tohoto typu ocení zejména muži a milovníci historických zbraní. S ohledem na rozměry místnosti není pro fotografa problém se volně pohybovat a plně se ponořit do své práce.

Další výhodou je nakonec i menší známost a návštěvnost sídla, takže i větší komfort a komornější klima daného místa.

Jediné, co není příliš „dořešeno“, je prostor pro výstup nevěsty, ten není nijak zvlášť upraven a proto ani nemá nějakou vyšší estetickou hodnotu. Z našeho pohledu je to však jen malý nedostatek na jinak úžasném místě.

Skupinové foto:

Pokuste se domluvit na možnosti fotit skupinky přímo v obřadním sále, v okolí se totiž moc zajímavých zákoutí najít nedá, snad i proto často jezdíme do parku v Kroměříži a tam se pak skupinové fotografie dokončí dle potřeby.

Portrétní fotografie:

Platí to samé doporučení jako pro skupinky.

 

Vlevo pohled na Zámek Chropyně, vpravo záběr svatebního sálu.Snoubenci si vybrali rytířský sál pro svůj svatební obřad.Zde je ukázka typické Historická výzdoba zbraní dekoruje pohled v každém směru.Zde je vidět, že v okolí zámku moc příležitostí k partnerské fotografii nenajdete.

Kontaktní adresa: Zámek Chropyně; nám. Svobody 30; 768 11 Chropyně; tel.: 573 355 074, 734 173 890

Liberecký kraj - Sychrov - Zámek Sychrov

Novogotický zámek, kde krom rozsáhlých budov s původním mobiliářem je součástí tohoto komplexu i velký zámecký park v anglickém duchu.

Svatební obřad:

Kde je možné mít svatební obřad?

V zámeckém parku, zámecké kapli, v předkaplí zámecké kaple, zámecké galerii, Alainově sále, Královské apartmá, popř. v jiném vybraném salónku dle domluvy.

Měli jsme tu čest fotit obřad v zámecké kapli. Dispozičně je menší s tím, že hlavní rodinní příslušníci sedí v lavicích samotné kaple, další svatební hosté v předkaplí. Manipulační prostor pro fotografa je také omezený. Pokud se sejdou dva, co fotí a kameraman, tak se opět dostávají do náročné situace, co do pohybu a komponování záběrů. Světelné podmínky jsou dobré a prostředí určitě poetické.

V předkaplí je téměř tma, na to by měl být fotograf opravdu připravený. Také s dnešní super technikou je fotografie v předkaplí nemalým problémem.

Gratulace probíhaly přímo v kapli, což bylo ideální.

Skupinové foto:

Opět je vhodné vycházet z počtu hostů, časových možností a světelných podmínek interiéru a exteriéru. Část nejbližší rodiny je možné vyfotit přímo v kapli, zbytek větších skupin pak v zámeckém parku s panoramatem zámku.

 

Nádvoří hlavního vstupu do kaple. Chodba vstupu do kaple a předkaplí, které je velmi tmavé.Pohled do zámecké kaple z předkaplí.Pohled směrem k oltáři Zámecké kaple na Sychrově.Zde vidíte vitráže v oknech a směrové světlo, které vytváří dobovou atmosféru.Družičky ve stejných barvách vkusně doplňují celkový pohled.Na Sychrově je možné si objednat i koňské spřežení.Jedno z vybraných míst pro skupinové fotografie. V pozadí průčelí Zámku Sychrov.Východní křídlo zámku a využití schodiště pro skupinové focení.Rakouská věž působí vskutku goticky.Taková místa jsou na focení úžasná. Tmavé obklady vytváří intimní atmosféru.Dokonalé barvy i světlo v královském apartmá.V loveckém salónku jsme měli jen pár okamžiku na partnerské focení.Opět královské apartmá, máme rádi kombinaci zachycení prostoru a dojmu.Salonek královského apartmá.Svatbu si zde můžete zpříjemnit projížďkou po zámeckém parku.Snaha o zachycení archetypu? Každopádně symbol společné cesty životem.

Portrétní fotografie:

Zde jsou možnosti téměř nevyčerpatelné. Můžeme se jen inspirovat obrazy starých mistrů a zasadit snoubence do prostředí tak, aby vynikla atmosféra dávných časů. Portrétní fotografii jsme se věnovali zhruba dvě hodiny a stále bylo na čem pracovat.

Nemalou měrou se dá využít i zámecký park, fontána, pěšinky, památné stromy apod.

Kontakt: Státní zámek Sychrov, 463 44 Sychrov; telefon: +420 482 416 011

Olomoucký kraj - Hnojice - Zámek Hnojice

Farní budova postavena augustiniánským klášterem ve Šternberku. V současné době po rekonstrukci je v soukromých rukách. Může se pyšnit krásným hodovním sálem se stropní malbou od Jana Kryštofa Handkeho. Součásti objektu je i krásná zahrada, restaurace v podobě sklípku, možnost ubytování pro hosty a zahradní gril s bazénem.

Svatební obřad:

Jsou zde možnosti obřadu jak v hodovním sále s kapacitou tak cca 35lidí, tak obřadu venku na travnaté ploše s pozadím zámečku. Každá varianta má své výhody a nevýhody. V podzimních měsících a ve větších skupinách bychom asi volili venkovní obřad, jinak se přikláníme ke svatbě v interiéru. Výhodou je zde rozhodně poklidná atmosféra, vše na jednom místě, nechodí vám kolem obřadu cizí lidé a máte možnost kdykoli přizpůsobit vaše požadavky aktuálnímu stavu průběhu svatebního dne.

Skupinové foto:

V naprosté většině jsme skupinky fotili v exteriérech zahrady, kde pozadí krásně dokreslovala silueta zámečku. Skupiny v hodovním sále jsou spíš nouzové řešení a fotit se dá do počtu tak maximálně 6lidí na skupinu.

Portrétní fotografie:

Tady je opravdu široká možnost vyžití. Pokojů vhodných pro partnerské focení je v objektu více. Zdobnost jednotlivých místností umožňuje rozličné kompozice, stylizace apod. Do pokojů prosvítá i krásné romantické světlo, takže fotografie rozhodně mají atmosféru. Využívá se zde velkého starožitného zrcadla, solitérního nábytku a dalších doplňku. 

 

Hodovní sál Luxusní sofá v pravém zadním rohu hodovního sálu.Ukázka výmalby stropu v hodovním sálu. Autor J.K. HandkeProstor venkovního obřadu s pohledem na hlavní budovy zámečku.Pohled směrem ke snoubencům. Tůje v pozadí naznačují hranici pozemku.Ukázka slavnostní brány. V pozadí pak hlavní budova Zámku Hnojice.Ukázka partnerské fotografie. V pozadí hlavní budova zámečku.Královské apartmá snoubenců v přístavbě zámečku.Prostor pro svatební hostinuPohled na hlavní hodovní sál z pohledu snoubenců.

V pokročilém podvečerním čase je pak ideální sérii interiérových snímků doplnit o zajímavé pohledy a zákoutí zahrady.

Kontakt: Obecní úřad Hnojice; Hnojice 117; 785 01 Šternberk; tel: 585 380 328

Olomoucký kraj - Úsov - Zámek Úsov

Původně gotický hrad patří mezi nejstarší na Moravě. Byla zde vůbec první lesnická škola na Moravě a z toho vychází i jeho výzdoba a sbírky zbraní. Proto se o něm také mluví jako o „Loveckém zámečku“.

Svatební obřad:

Fotili jsme na nádvoří zámku. Provedení bylo spíše improvizované. Žádná brána, žádná výzdoba, nebyla zde slavobrána, květiny apod. Jen stůl a pár židliček pro pár hostů, zbytek hostů stál. Také okolí nádvoří nám nepřipadalo na focení obřadu příliš důstojné. Každopádně důležité je, aby snoubenci byli spokojeni a celkové pojetí odpovídalo jejich představám.

Skupinové foto:

Také skupinové fotografování proběhlo v improvizovaných podmínkách s ne příliš vhodným pozadím. Na nádvoří se opravdu nedá najít vhodné místo, proto obecně doporučujeme promyslet případnou alternativu na skupinové fotografie.

Portrétní fotografie:

Platí to samé, co u skupinek.

Kontakt:

Městský úřad Úsov

Ilona Husárková

Tel: 583 435 054

Pohled na hlavní vjezd do Zámku ÚsovNádvoří zámku Úsov.Příchod ženicha na nádvoří zámku.Pohled z druhé strany směrem k výjezdu ze zámku.V tomto pohledu rozhodně impozantní scenérie zámečku za nevěstou.Efektnější se nám v tomto okamžiku zdál přeci jen širokoúhlý záběr.Ulička pro novomanžele.I tak velkou skupinu bylo nakonec možné vyfotit. Zámek má fotograf za zády.

Moravskoslezský kraj - Bruntál - Zámek Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

Svatební obřad:

Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.

Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.

Mezi další doporučení pak patří například:

Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…

Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů. Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.

Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.

 

Výzdoba v audienčním sále.Vidíte to krásné světlo? To dělají obklady, podlaha a nábytek v audienčním sále.Pohledy na výzdobu prostor. Vidíte, že není příliš místa pro kameramany a fotografy.Pohled z vrchu a množství lidí dává tušit rozměr místnosti.Hlavní schodišťový trakt Zámku Bruntál. Napravo neobvyklý pohled, a to padající rýže.Tmavé schodiště a světlé šaty, to je pro fotografa velmi náročné. Opět zámecké schodiště. Dále část městských hradeb.Jedna z partnerských fotek v zámeckém parku.Snahou bylo využít zastřižených keřů a jejich správná výška to umožňovala.

Okolí zámku:

Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.

Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.

Každopádně mít svatbu v tomto zámku stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

Více informací: Městský úřadu Bruntál; tel: 554706180, 554706392

Kontaktní adresa: Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál; telefon: 554 717 947; 554 709 145