Olomoucký kraj - Velké Losiny - Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel je renesanční stavbou a v rámci vesnic jde o největší kostel na Moravě, který je krásně zdobený štukovými ornamenty, zpěváckými tribunami, renesančními výplněmi oken a spousta obrazů od velmi známého malíře Handkeho. Postupně byl interiér zařízen barokním, rokokovým a klasicistním vybavením.

Svatební obřad:

Kolem kostela není bohužel nijak ideální terén pro „lepší“ fotografování. I prostor pro příjezd svatebních hostů je omezený. To vše však vynahrazuje interiér objektu: množství obrazů, dřevěných částí nábytku a stavebních prvků, velmi účelně dotváří celou atmosféru svatební ceremonie.

Moc hezky a v dostatečné míře zde působí přirozené denní světlo. Také prostor je přijatelně velký, tj. vhodný i pro větší svatbu. Pan farář byl velmi vstřícný. Mezi výhody započítáváme i možnost pořizovat záběry z vyššího patra - ochozu, kde mají možnost vstupu i svatební hosté.

Stejně tak koutek pro podpisy lze vhodně komponovat a zachytit tak majestátně i tento okamžik.

Závěrem doporučujeme domluvit se a panem farářem na detailech, vždy jsou například hezčí na sezení snoubenců taburetky, než obyčejné konferenční židle atd. To platí i pro svědky, kteří by měli sedět na stranách od snoubenců tak, aby nezakrývali pohled zezadu.

Skupinové foto:

Tady bychom se přimlouvali, s ohledem na okolí, k nafocení skupinek v interiéru kostela. V okolí stavby se opravdu téměř nenajde malebné místo pro střední a větší skupiny.

Portrétní fotografie:

Opět ideální je nafotit pár hezkých snímků přímo v kostele, následně se něco málo dá vyfotit i v exteriérech kolem objektu, ale

Pohled na největší vesnický kostel na Moravě.Učebnicový příklad celkového záběru - svíce v popředí, vyniká architektura i hosté.I přesto, že je kostel renesanční, tak byl vybaven barokním oltářem. Oltář z pohledu svatebního hosta. Místo pro podepisování.Opět celkové pohledy na interiér kostela.Pohled na novomanžele ze strany oddávajícího. V pozadí krásné varhany.Zde je krásně vidět, jak nenápadná lavice zvýrazní proporce pod objektivem fotoaparátu.V okolí jediné místo, které bylo vhodné pro nafocení tak velké skupiny.Lavička u kostela posloužila pro partnerské focení.Zde jsme využili zdobnosti kovaného plotu.

vhodnější je již dopředu si vyhlídnout nějaké prostorově členitější a zajímavější místo. Například zámecký park v Losinách.

Kontakt: Kostel sv. Jana Křtitele; Osvobození 788 15 Velké Losiny; pevná linka: 583 248 333

Obecní úřad Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422 

Liberecký kraj - Sychrov - Zámek Sychrov

Novogotický zámek, kde krom rozsáhlých budov s původním mobiliářem je součástí tohoto komplexu i velký zámecký park v anglickém duchu.

Svatební obřad:

Kde je možné mít svatební obřad?

V zámeckém parku, zámecké kapli, v předkaplí zámecké kaple, zámecké galerii, Alainově sále, Královské apartmá, popř. v jiném vybraném salónku dle domluvy.

Měli jsme tu čest fotit obřad v zámecké kapli. Dispozičně je menší s tím, že hlavní rodinní příslušníci sedí v lavicích samotné kaple, další svatební hosté v předkaplí. Manipulační prostor pro fotografa je také omezený. Pokud se sejdou dva, co fotí a kameraman, tak se opět dostávají do náročné situace, co do pohybu a komponování záběrů. Světelné podmínky jsou dobré a prostředí určitě poetické.

V předkaplí je téměř tma, na to by měl být fotograf opravdu připravený. Také s dnešní super technikou je fotografie v předkaplí nemalým problémem.

Gratulace probíhaly přímo v kapli, což bylo ideální.

Skupinové foto:

Opět je vhodné vycházet z počtu hostů, časových možností a světelných podmínek interiéru a exteriéru. Část nejbližší rodiny je možné vyfotit přímo v kapli, zbytek větších skupin pak v zámeckém parku s panoramatem zámku.

 

Nádvoří hlavního vstupu do kaple. Chodba vstupu do kaple a předkaplí, které je velmi tmavé.Pohled do zámecké kaple z předkaplí.Pohled směrem k oltáři Zámecké kaple na Sychrově.Zde vidíte vitráže v oknech a směrové světlo, které vytváří dobovou atmosféru.Družičky ve stejných barvách vkusně doplňují celkový pohled.Na Sychrově je možné si objednat i koňské spřežení.Jedno z vybraných míst pro skupinové fotografie. V pozadí průčelí Zámku Sychrov.Východní křídlo zámku a využití schodiště pro skupinové focení.Rakouská věž působí vskutku goticky.Taková místa jsou na focení úžasná. Tmavé obklady vytváří intimní atmosféru.Dokonalé barvy i světlo v královském apartmá.V loveckém salónku jsme měli jen pár okamžiku na partnerské focení.Opět královské apartmá, máme rádi kombinaci zachycení prostoru a dojmu.Salonek královského apartmá.Svatbu si zde můžete zpříjemnit projížďkou po zámeckém parku.Snaha o zachycení archetypu? Každopádně symbol společné cesty životem.

Portrétní fotografie:

Zde jsou možnosti téměř nevyčerpatelné. Můžeme se jen inspirovat obrazy starých mistrů a zasadit snoubence do prostředí tak, aby vynikla atmosféra dávných časů. Portrétní fotografii jsme se věnovali zhruba dvě hodiny a stále bylo na čem pracovat.

Nemalou měrou se dá využít i zámecký park, fontána, pěšinky, památné stromy apod.

Kontakt: Státní zámek Sychrov, 463 44 Sychrov; telefon: +420 482 416 011

Olomoucký kraj - Olomouc - Kostel svatého Václava

Jeden z nejkrásnějších příkladů novogotické architektury v českých zemích. Výška hlavní věže je úctihodných sto metrů a snad i proto patří mezi dominantu Olomouce. Stejně tak i interiér kostela je novogotický, upravený koncem dvacátého století. Jedná se o sídelní kostel biskupa.

Svatební obřad:

Co k tomuto monumentu říct? Je to tak velký a úžasný palác, až se vám tají dech. Těžko to k něčemu přirovnávat, to se prostě musí vidět. Určitě je zde namístě, aby měl fotograf k dispozici opravdu širokou technickou základnu, a to jak širokoúhlých objektivů, tak portrétních. V prostorách není dostatek denního světla, avšak umělé nasvětlení je velmi dobře promyšlené a umožňuje tak vytvořit nádherné kompozice vycházející s hry světel, tvarů, zdobení, obrazů a vůbec všeho, co podtrhuje celkovou atmosféru.

Fotit zde, je vždycky čest a nenašli jsme v hlavním prostoru nějaké vážné pochybení ze strany příprav, dekorací, světla, průběhu obřadu apod. Fotograf má možnost se tvůrčím okem rozmáchnout a zajistit tak působivé zachycení daných okamžiků.

Dále se obecně doporučuje neparkovat přímo u katedrály, ale někde poblíž ve městě. Prostor před objektem je malý a sotva stačí na příjezd nevěsty a ženicha.

Skupinové foto:

Něco málo se vždy fotí přímo před katedrálou, zbytek skupin se fotí po pravé straně na travnatém prostranství, kde je i vhodné schodiště. Problém zde může být v případě poledního slunce, pak by bylo lepší se společně domluvit na jiném vhodnějším místě.

 

Celkový pohled na novogotický kostel svatého Václava.Vstup do hlavní lodě chrámu.Záběr asi z poloviny celkové délky kostela směrem k východu. Čekání na nevěstu.Pohled směrem k oltáři. Mohutnost lodě kostela vynikne oproti lidem kolem.Zde je vidět, jak tmavý kostel je. Téměř veškeré světlo je umělé.Pohled na novomanžele z pozice pana faráře. Kdesi v dáli světlo východu.Pohled na oltář.Boční pohled na snoubence, opět jsou krásně patrny dispoziční proporce kostela.Krásně řešené nasvětlení oltáře kostela.Slavnostní východ z kostela. Za novomanžely je vidět klenutí novogotického portálu.

Portrétní fotografie:

Opět zde není moc příležitostí pro vaše společné focení. Doporučujeme přejezd do olomouckého parku, domluvit si nějaký historický salonek apod. S tím, že by se fotilo přímo v katedrále, jsme se zatím nesetkali.

Kontakt: Dómský farní úřad; tel: 585 224 236

Olomoucký kraj - Jeseník - Klášterní kaple Panny Marie

Stavba v pseudorománském slohu, která byla kdysi velmi okázale zdobena. Bohužel v době socialismu došlo ke značné devastaci svatostánku a většina výzdoby tak vzala za své. Jsou zde často pořádány koncerty, svatby a jiné společenské akce. Interiér má prostou omítku bez větších ozdob. Přesto místo působí důstojně, zejména díky vnitřním arkádám a zdobenému stropu.

Svatební obřad:

Prostor kaple musí být přisvětlen uměle. Tato skutečnost je pak na fotografiích bohužel znát - barevný nádech fotografií, menší brilance barev, kontrastu apod. Pozitivem je možnost zaznamenat obřad i z patra vnitřní arkády, příjemné klima místa i v letních vedrech, dobrá akustika, vstřícný personál kaple atd. Za zmínku stojí i snadná komunikační dostupnost kaple pro vozidla a vozíčkáře.

Skupinové foto:

Osvědčil se nám prostor ze zadní strany, kde je nádvoří samotného kláštera. Neruší zde návštěvníci ani dopravní provoz.

Portrétní fotografie:

V samotné kapli je jen málo příležitostí pro partnerské focení. Tento záměr znesnadňuje jak umělé světlo, tak celková dispozice vnitřního prostoru, například úzký ochoz neumožňuje dostatečný odstup fotografa od modelu a model zase nemůže dosáhnout ideálního místa v rámci působení denní směrového světla. Také doplňky nijak zvlášť neprospívaly kvalitním fotografiím. Často jsou zde v patře výstavy výtvarných prací apod.

Kontaktní adresa: Kabourková Eliška; Tel.: 777 800 515

Pohled na hlavní vstup do kaple ze strany ulice.Strana vedlejšího vstupu do kostela, dále pak hlavní prostor kaple.Zde je již vidět větší podíl umělého světla na celkovém osvětlení hlavní lodě kaple.Z našeho pohledu velmi dynamicky povedený záběr. Zachycuje jak podpis, tak prostor.Pohled ze zadní strany na nádvoří kláštera. Vhodné pro skupinové focení.

Olomoucký kraj - Šumperk - Městská radnice v Šumperku

Renesanční budova zdobená secesními prvky patří mezi nejreprezentativnější budovu Šumperka. Hned vedle radnice se nachází morový sloup.

Svatební obřad:

V prostoru před radnicí je náročnější parkování. Pokud je více svateb, tak se opravdu velice obtížně hledá vhodné místo pro vozidla svatebních hostů. Do svatební síně se jde po točitém schodišti, které je dostatečně prosvětlené střešním světlíkem. Před oddací síní je menší prostor, kde se poskytnou základní informace k průběhu svatebního obřadu.

Samotná síň je opravdu krásně prozářena přirozeným denním světlem. Stěny i strop si zachovávají tlumenou zdobnost. Z našeho pohledu velmi pěkné místo, které opět (bohužel je to častý neduh) naprosto zbytečně narušuje až příliš velký stůl před oddávajícím. Tak se fotograf dostává opět do problému jak hledat a najít vhodnou kompozici, když před snoubence se nedostane a před oddávajícího si stoupnout nemůže. Stůl se tak snaží být dominantou obřadu, což nás vůbec netěší. Při výběru a rozložení místa je vždy důležité si uvědomit, že co je nejblíže snoubencům, to bude nejvíce vidět.

Skupinové foto:

Velmi často fotíme hlavní skupinu přímo v obřadní síni. Důvodem je někdy i to, že někteří svatební hosté odchází hned po obřadu, dále je zde pěkně rozprostřené světlo a nakonec při větším počtu lidí a určitém odstupu se zakryje i ten velký stůl. Někdy se skupinky fotí přímo před radnicí, to nakonec dopadá dobře, pokud není areál obestavěný automobily.

 

Průčelí renesanční budovy zdobené secesními prvky. Z pohledu fotografa obdivujeme účelně zvolený stropní světlík. Schodiště z obřadní síně.Obřadní síň šumperské radnice je naprosto dostatečně prosvětlená.Zde vidíte celé uspořádání obřadní síně. Velké V pravo patro před obřadní síní, vlevo zrcadlo v přísálí. Obřadní místnost focená z druhé strany do protisvětla.Modrý koberec je pro světlo vhodnější než barvy červené a oranžové.Předsálí, prostor tak pro dvacet až třicet lidí.Ach ten stůl a není se mu jak vyhnout.Schodiště z radnice společně s vytvořenou uličkou. Pohled na část radnice s věží.Schodiště radnice a prostor před objektem využitý na nafocení celkové skupinyHistorické uličky v okolí radnice.

Portrétní focení:

Focení zatím vždy probíhalo mimo areál radnice. Nejčastěji jsme tuto část absolvovali v blízkém parku a městských historických uličkách. Morový sloup u radnice je součástí parkoviště, takže opět přichází na pózování v úvahu jen ve výjimečných případech.

Kontakt: Městský úřad Šumperk; náměstí Míru 1; 787 01 Šumperk

telefon: +420 583 388 111