Olomoucký kraj - Svatý Kopeček - Bazilika Navštívení Panny Marie

Jedná se o poutní barokní kostel, který je svou polohou, využitím a úrovní celkové zachovalosti naprosto výjimečný. Tato bazilika tak patří ke klenotům olomouckého kraje.

Svatební obřad:

Trochu problematické je parkování v případě hlavní sezóny, kdy se sejde opravdu spousta vozidel na tomto místě. V podzimních měsících není problém s průběhem a vše má více pohodovou atmosféru. Samotný obřad je pro fotografa určitě požitek, dá se najít spousta krásných záběrů, světelné podmínky jsou spíše lepší, je zde dostatek prostoru, pan farář už má spoustu zkušeností, takže fotit v této bazilice je zažitek.

Pár drobností by se ale přeci jen dalo vytknout. Častou chybkou je umístění obyčejných židliček pro svědky přímo za ženicha s nevěstou, tím se zakryje spousta pěkným pohledů pro fotografa. Dalším je právě úroveň rekvizit, jak židle, tak ubrusu na modlitební lavici. Tyto doplňky jsou oproti dokonalému ztvárnění kostela až příliš jednoduché a stylově se do prostředí příliš nehodí. Přitom jsou nejvíce na očích fotografa, protože jsou nejblíže snoubenců.

Gratulace doporučujeme přímo v kostele. Před budovou je totiž často dost velký zmatek. Lidé neví, kde stát, často se ještě přidruží cizí lidé, od kterých blahopřání může potěšit, ale dozajista vás i překvapí.

Skupinové foto:

Nejčastěji fotíme na schodišti před kostelem, doplňující skupinky pak dle počasí i ve stínu starých lip. Se skupinami není problém, jsou zde možnosti výškových stupňů, světlo jde většinou správným směrem atd. Jediný neduhem mohou být civilisté, kteří tu v době sezóny neustále přechází.

 

Schodiště vhodné pro skupinové fotografie. V pozadí pak bazilika na Svatém Kopečku.Můžete mít i limuzínu. V pozadí bazilika a dále lidé z předchozí svatby.Typická architektura baroka. Krásné prosvětlení a úžasné zdobné prvky kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři. Ženich čekající na svou vyvolenou.Takových klidných záběrů bez lidí se dočkáte spíše v podzimním období.Zde velká pochovala panu faráři. Taburetky pro snoubence jsou dokonalé.Tento snímek byl pořízen na přání nevěsty. Chtěla vzpomínat na rodnou Hanou.

Portrétní fotografie:

Někdy je to možné, a proto se fotí něco málo i v samotném kostele. Dále je možné využít parkové zeleně. Na kopci však většinou nejsou ideální světelní podmínky, světlo je zde příliš ostré, ploché. Vhodnější je tedy vybrat jiné lokality v okolí.

 Kontakt:

Snoubenci, plánující uzavřít na Svatém Kopečku manželství, si musejí sjednat schůzku přímo s panem farářem. Nejpozději 6 měsíců před plánovaným sňatkem.

Pan Bernard Slaboch; Tel: 777 742 177

Olomoucký kraj - Šternberk - Hrad Šternberk

Renesančně-romantický hrad s bohatým mobiliářem a pestrou nabídkou míst pro vaši svatbu. Spoustu zajímavých zákoutí skýtá i hradní zahrada.

Svatební obřad:

Hrad nabízí pestrou paletu svatebních míst. Vždy se vybírá vnitřní a venkovní varianta, právě z důvodu možnosti přizpůsobit se vrtochům počasí. K dispozici tak máte tři interiérové varianty a dvě exteriérové. Konkrétně pak: Rytířský sál, Hodovní sál, Hradní kaple. Z venkovních pak hradní nádvoří a park.

Osobně jsme fotili v hradním parku, nádvoří a kapli. Interiéry doporučuje v letních měsících, exteriéry pak na podzim a na jaře. Tato dobře míněná rada vám možná zní prapodivně, vše o tom, proč to tak je, se ale můžete dočíst v našich příspěvcích.

Pokud bychom měli podrobněji popsat jednotlivá místa, pak:

„Rytířský sál“ je novinkou, na ten se sami těšíme a jsme přesvědčeni již teď, že bude patřit mezi to nej, co hrad bude snoubencům nabízet.

„Hodovní sál“ spadá z našeho pohledu do průměru, jedná se prostě o takovou místní klasiku. V prostoru je nízký klenutý strop, který umožňuje dosvětlení bleskem v případě, že umělé světlo nedostačuje. Místnost však nijak zvlášť, zejména na fotografiích, nepodpoří hradní atmosféru. Při kompozicích se jedná spíše o základní pojetí, bez zdobnosti a pestrosti.

Pokud si představujete spíše místnost se starobylou atmosférou, pak doporučujeme gotickou kapli. Zde není nouze o prvky architektury a mobiliáře, který působí opravdu komplexně a stylově. Konkrétně pak: gotické lomené oblouky oken, erby rodu Šternberků, nástěnné malby, Šternberská Madona, novogotický oltář s gotickými malbami a sochami atd. Světlo je v kapli přirozené a jemné a ne příliš směrové. Směrové světlo je většinou žádanější, má větší dynamiku, tuto dynamiku však kaple „dohání“ menší velikostí. Jednou z nevýhod kaple jsou velmi hlasitě vrzající dřevěné lavice, které reagují na sebemenší pohyb svatebních hostů. Z tohoto důvodu není účast malých dětí na obřadu zrovna ideální.

Prostředí hodovního sálu. Místo pro podpisy v hodovním sále. Jeden ze dvou možných úhlů záběru.Svatební místo na hradním nádvoří. Častý problém je tu s přímým sluncem.Místo pro podpisy, zde je stolek na straně a nepřímo před oddávajícím.Obřad na hradním nádvoří je možné fotit i z vrchu. Opět vidíte velmi komplikované světelné podmínky.Slavnostní přípitek, někdy pozor i na pozadí, kde v podloubí se Průčelí hradu na nádvoří. Byl zde použitý širokoúhlý objektiv.Ukázka gratulací.Klasický záběr na nádvoří. Opět náročné světelné podmínky.Všimněte si rozdílu světla v popředí a stínu v pozadí. Toto bohužel není nijak řešitelné.Hradní kaple, tu máme rád pro její světelnou atmosféru. Na tomto snímku v pozadí je vidět nadšený amatérský fotograf. Zbytečně snižuje kvalitu naší práce.Pohled v kapli směrem ke krásně vyřezávanému novogotickému oltáři. Polibek pod vítězným obloukem a světlo si pohrává s prostorem.Hradní park s pohledem od hradu do zahrady.Pohled směrem od příchodu nevěsty směrem k hradní věži.Svatební brána a celková připravenost pro obřad.Tak velké skupiny je opravdu náročné vyfotit. Foceno ze zídky hradní zahrady.Někdy je vhodné využít i protisvětlo. Například v této ložnici.Nalevo vizitkový sál. Moc Pěkné místo, i když světelně přeci jen komplikované.Když je to časově možné, využívejte mobiliáře hradu a světelné atmosféry.

Co se týká venkovních prostor, tak zde dáváme přednost hradnímu nádvoří. V pozadí za vámi je zdobná fasáda a kamenné schodiště. I tak má ale obřad v exteriéru svá rizika. V pasti se totiž fotograf ocitá, pokud se jedná obřad v letním slunečním dni. Pak není vůbec lehké, se s takovými podmínkami „poprat“. Už jen fakt, že slunce máte většinou v zádech, leskne se vám papír k podpisu přímo do očí, svatební hosté jsou nevrlí z toho horka a přímého slunce atd. Určitě tedy myslete i na tyto okolnosti při výběru místa.

Závěrem se ještě zmíníme pár větami o hradním parku. Určitě je organizací hezky nachystaný: bílé lavičky, vstupní brána, koberec, květinová výzdoba… Na fotografiích však zase není zachycený samotný hrad, devadesát procent záběrů je směrem od hradu, takže v daném okamžiku by bylo možné fotit třeba i v běžném parku, kde by navíc byl i příjemný stín ze vzrostlých stromů.

Nevýhodou obecně je v letních měsících opět organizační náročnost na koordinaci všech přijíždějících a odjíždějících svateb, proto doporučujeme po skončení obřadu odjezd všech svatebních hostů s tím, že snoubenci se mohou dále fotit 50min. v prostorách interiérů a exteriérů hradu.

Kontaktní adresa:

Helena  Gottwaldová

Vedoucí správy SH Šternberk; Tel:585012935, 602543562

Olomoucký kraj - Náměšť na Hané - Zámek Náměšť na Hané

Čtvercový barokní zámek na „zeleném drnu“, kolem něho se pak vine kruhový park. Svým uspořádáním patří v Evropě mezi unikáty. Je dostatečně světlý, pro menší a střední svatby i prostorný. Kolem má opravdu krásnou zámeckou zahradu se spoustou malebných míst.

Svatební obřad:

Všechny doposud focené obřady probíhaly vždy v následujících prostorech: Předsálí (uvítací vstup), Velký sál (hlavní místnost obřadu), Zlatý salonek (partnerské a skupinové focení) a po obřadu partnerské focení i v místech kde jsou umístěny arcibiskupské kočáry.

Výhodou jsou opravdu krásně zdobené prostory s historickou atmosférou a příjemným přirozeným světlem. Dále vstřícný a ochotný personál, klidná atmosféra prostředí (nedochází tu k prolínání svateb), možnost fotografa vybírat si kompozice – téměř každý záběr působí velmi esteticky. Veškeré doplňky jsou stylové - židle, stolečky, zrcadla, odpočívadla atd.

Nevýhodou je snad jen menší prostor obřadní síně, kdy fotograf už téměř nemá možnost dostat se tam, kam by potřeboval. Na malém místě se totiž tísní mnohdy fotograf, oddávající, referentka, kameraman a nakonec i snoubenci. Zde bychom viděli jako přínos, kdyby alespoň stůl před nevěstou a ženichem byl nahrazen nějakým malým stolečkem pro podpis. Na spoustě rozhodujících záběrů se současný stolek naprosto zbytečně „cpe“ do záběru a nevěsta pak místo krásných šatů má na fotografii sebe a krásný stůl.

Skupinové foto:

V naprosté většině se rodinné fotky zajistí v prostoru zlatého salónku, což považujeme za ideální a reprezentativní. Celá skupina se pak povětšinou fotí s pohledem na hlavní průčelí na schodišti. Pokud chcete fotky v přírodě, tak je možné najít spoustu příjemných a vhodných míst pro menší skupinky.

 

Hlavní vstup do zámku ze zámeckého parku. Schodiště ideální pro skupiny.Nalevo záběr z předsálí. Napravo pak hlavní obřadní sál Zámku Náměšť na Hané.Celkový pohled na obřadní síň. Určitě vidíte to příjemné světlo a atmosféru.Stůl pro podpis je na vhodném místě. Je vidět ženich i svatební hosté.Hlavní sál ze zadní strany. Nebojte se emocí, osvěží to vaši sbírku vzpomínek.I protisvětlo z oken je někdy dobré, tady navozuje atmosféru.Uličku je nejlepší vytvářet úzkou, jsou pak vidět hosté, pár a vynikne kouzlo okamžiku.Zlatý salonek je ideálním místem pro skupinové i partnerské focení.Zlatý salonek a partnerské fotografie.Vzhledem k času se část neformálnějších skupinek fotí v zámeckém parku.Opět romance ve zlatém salonku.Kouzelné stromy v zámeckém parku v Náměšti na Hané.Pro tento

Portrétní focení:

Začíná ve zlatém salónku, který je na romantické fotky naprosto dokonalý. Opravdu se zde dá fotit klidně půl hodiny a pořád nebudou možnosti tohoto místa vyčerpané. Pak se často přesouváme ke kočárům, které jsou samy o sobě úžasné. Škoda jen toho místa kolem kočárů, to jejich půvabnost opravdu nepodpoří. Nakonec se věnujeme focení v zámeckém parku, který opět umožňuje doplnit vaši sbírku o přímo pohádkové záběry.

Z našeho pohledu jedno z mála míst, kde najdete pro vaši fotografii vše, co si jen můžete přát.

Kontakt: Úřad Náměšť na Hané; matrikářka Helena Mariánková tel. 585 757 815

Olomoucký kraj - Velké Losiny - Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel je renesanční stavbou a v rámci vesnic jde o největší kostel na Moravě, který je krásně zdobený štukovými ornamenty, zpěváckými tribunami, renesančními výplněmi oken a spousta obrazů od velmi známého malíře Handkeho. Postupně byl interiér zařízen barokním, rokokovým a klasicistním vybavením.

Svatební obřad:

Kolem kostela není bohužel nijak ideální terén pro „lepší“ fotografování. I prostor pro příjezd svatebních hostů je omezený. To vše však vynahrazuje interiér objektu: množství obrazů, dřevěných částí nábytku a stavebních prvků, velmi účelně dotváří celou atmosféru svatební ceremonie.

Moc hezky a v dostatečné míře zde působí přirozené denní světlo. Také prostor je přijatelně velký, tj. vhodný i pro větší svatbu. Pan farář byl velmi vstřícný. Mezi výhody započítáváme i možnost pořizovat záběry z vyššího patra - ochozu, kde mají možnost vstupu i svatební hosté.

Stejně tak koutek pro podpisy lze vhodně komponovat a zachytit tak majestátně i tento okamžik.

Závěrem doporučujeme domluvit se a panem farářem na detailech, vždy jsou například hezčí na sezení snoubenců taburetky, než obyčejné konferenční židle atd. To platí i pro svědky, kteří by měli sedět na stranách od snoubenců tak, aby nezakrývali pohled zezadu.

Skupinové foto:

Tady bychom se přimlouvali, s ohledem na okolí, k nafocení skupinek v interiéru kostela. V okolí stavby se opravdu téměř nenajde malebné místo pro střední a větší skupiny.

Portrétní fotografie:

Opět ideální je nafotit pár hezkých snímků přímo v kostele, následně se něco málo dá vyfotit i v exteriérech kolem objektu, ale

Pohled na největší vesnický kostel na Moravě.Učebnicový příklad celkového záběru - svíce v popředí, vyniká architektura i hosté.I přesto, že je kostel renesanční, tak byl vybaven barokním oltářem. Oltář z pohledu svatebního hosta. Místo pro podepisování.Opět celkové pohledy na interiér kostela.Pohled na novomanžele ze strany oddávajícího. V pozadí krásné varhany.Zde je krásně vidět, jak nenápadná lavice zvýrazní proporce pod objektivem fotoaparátu.V okolí jediné místo, které bylo vhodné pro nafocení tak velké skupiny.Lavička u kostela posloužila pro partnerské focení.Zde jsme využili zdobnosti kovaného plotu.

vhodnější je již dopředu si vyhlídnout nějaké prostorově členitější a zajímavější místo. Například zámecký park v Losinách.

Kontakt: Kostel sv. Jana Křtitele; Osvobození 788 15 Velké Losiny; pevná linka: 583 248 333

Obecní úřad Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422 

Olomoucký kraj - Nezamyslice - Kostel svatého Václava

Barokní kostelík ze začátku osmnáctého století.

Svatební obřad:

Za největší nevýhodu považujeme to, že hlavní loď kostela je vcelku dosti úzká. Je pak obtížné pořizovat záběry z boku, získat dostatečný odstup apod. Jinak je to velmi pěkné místo, jsou zde varhany, stěny natřeny v dobových barvách, zdobení štuky, vše doplněno o obrazy a velmi vkusně zařízený oltář. Nechyběla ani květinová výzdoba. Denní světlo je zde v přijatelné míře a menší frekvence svateb tak zaručuje příjemnou a pohodou atmosféru. Stejně tak pan farář byl ochotný a tolerantní i k nám fotografům. Opět doporučujeme gratulace přímo v interiéru.

Skupinové foto:

Pro skupiny je mnohem obtížnější vybrat hezké místo, a tak v rámci určitého kompromisu jsme fotili přímo před kostelem a snažili se kompozičně zachránit, co se dá. Kostel je na mírném vyvýšeném kopečku, kolem něhož je komunikace, stávají zde auta atd. Řešením by snad bylo focení v místní zahradě.

V interiéru kostela by bylo možné fotit opravdu úzké skupinky tak do 3-5 osob.

Portrétní fotografie:

V tomto případě je nejlepší volit pak přejezd do jiné lokality. Chybí zde dostatek velkých stromů,

Jediný prostor je opravdu přímo před kostelem, kolem již komunikace.Pohled na krásně zdobený oltář.Celkovou skupinu jsme fotili přímo před Kostelem svatého Václava.Hlavní vstup do kostela, slavnostní chvíle začíná.Partnerské fotografie vytvořené v bezprostředním okolí kostela - zámecká Zde je vidět pohled směrem k východu. Prostoru pro pohyb je tu poskrovnu. Kostelík nenápadný z venku, ale s krásným mobiliářem uvnitř objektu.Díky menším rozměrům kostela, je tento snímek všeobsahující. Jak polibek, tak celý kostel.Prostor pro podpisy. I zde má kompozice svou dynamiku.Altánek v zahradě.

terén je rovinatý a v době poledního slunce ani nejlepší fotograf nezajistí vámi požadovanou kvalitu.

Kontakt: Úřad Nezamyslice; Tjabinova 111; Nezamyslice 798 26; Tel: 582 388 199