Olomoucký kraj - Olomouc - Kostel svatého Václava

Jeden z nejkrásnějších příkladů novogotické architektury v českých zemích. Výška hlavní věže je úctihodných sto metrů a snad i proto patří mezi dominantu Olomouce. Stejně tak i interiér kostela je novogotický, upravený koncem dvacátého století. Jedná se o sídelní kostel biskupa.

Svatební obřad:

Co k tomuto monumentu říct? Je to tak velký a úžasný palác, až se vám tají dech. Těžko to k něčemu přirovnávat, to se prostě musí vidět. Určitě je zde namístě, aby měl fotograf k dispozici opravdu širokou technickou základnu, a to jak širokoúhlých objektivů, tak portrétních. V prostorách není dostatek denního světla, avšak umělé nasvětlení je velmi dobře promyšlené a umožňuje tak vytvořit nádherné kompozice vycházející s hry světel, tvarů, zdobení, obrazů a vůbec všeho, co podtrhuje celkovou atmosféru.

Fotit zde, je vždycky čest a nenašli jsme v hlavním prostoru nějaké vážné pochybení ze strany příprav, dekorací, světla, průběhu obřadu apod. Fotograf má možnost se tvůrčím okem rozmáchnout a zajistit tak působivé zachycení daných okamžiků.

Dále se obecně doporučuje neparkovat přímo u katedrály, ale někde poblíž ve městě. Prostor před objektem je malý a sotva stačí na příjezd nevěsty a ženicha.

Skupinové foto:

Něco málo se vždy fotí přímo před katedrálou, zbytek skupin se fotí po pravé straně na travnatém prostranství, kde je i vhodné schodiště. Problém zde může být v případě poledního slunce, pak by bylo lepší se společně domluvit na jiném vhodnějším místě.

 

Celkový pohled na novogotický kostel svatého Václava.Vstup do hlavní lodě chrámu.Záběr asi z poloviny celkové délky kostela směrem k východu. Čekání na nevěstu.Pohled směrem k oltáři. Mohutnost lodě kostela vynikne oproti lidem kolem.Zde je vidět, jak tmavý kostel je. Téměř veškeré světlo je umělé.Pohled na novomanžele z pozice pana faráře. Kdesi v dáli světlo východu.Pohled na oltář.Boční pohled na snoubence, opět jsou krásně patrny dispoziční proporce kostela.Krásně řešené nasvětlení oltáře kostela.Slavnostní východ z kostela. Za novomanžely je vidět klenutí novogotického portálu.

Portrétní fotografie:

Opět zde není moc příležitostí pro vaše společné focení. Doporučujeme přejezd do olomouckého parku, domluvit si nějaký historický salonek apod. S tím, že by se fotilo přímo v katedrále, jsme se zatím nesetkali.

Kontakt: Dómský farní úřad; tel: 585 224 236

Moravskoslezský kraj - Bruntál - Zámek Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

Svatební obřad:

Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.

Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.

Mezi další doporučení pak patří například:

Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…

Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů. Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.

Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.

 

Výzdoba v audienčním sále.Vidíte to krásné světlo? To dělají obklady, podlaha a nábytek v audienčním sále.Pohledy na výzdobu prostor. Vidíte, že není příliš místa pro kameramany a fotografy.Pohled z vrchu a množství lidí dává tušit rozměr místnosti.Hlavní schodišťový trakt Zámku Bruntál. Napravo neobvyklý pohled, a to padající rýže.Tmavé schodiště a světlé šaty, to je pro fotografa velmi náročné. Opět zámecké schodiště. Dále část městských hradeb.Jedna z partnerských fotek v zámeckém parku.Snahou bylo využít zastřižených keřů a jejich správná výška to umožňovala.

Okolí zámku:

Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.

Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.

Každopádně mít svatbu v tomto zámku stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

Více informací: Městský úřadu Bruntál; tel: 554706180, 554706392

Kontaktní adresa: Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál; telefon: 554 717 947; 554 709 145

Olomoucký kraj - Hnojice - Zámek Hnojice

Farní budova postavena augustiniánským klášterem ve Šternberku. V současné době po rekonstrukci je v soukromých rukách. Může se pyšnit krásným hodovním sálem se stropní malbou od Jana Kryštofa Handkeho. Součásti objektu je i krásná zahrada, restaurace v podobě sklípku, možnost ubytování pro hosty a zahradní gril s bazénem.

Svatební obřad:

Jsou zde možnosti obřadu jak v hodovním sále s kapacitou tak cca 35lidí, tak obřadu venku na travnaté ploše s pozadím zámečku. Každá varianta má své výhody a nevýhody. V podzimních měsících a ve větších skupinách bychom asi volili venkovní obřad, jinak se přikláníme ke svatbě v interiéru. Výhodou je zde rozhodně poklidná atmosféra, vše na jednom místě, nechodí vám kolem obřadu cizí lidé a máte možnost kdykoli přizpůsobit vaše požadavky aktuálnímu stavu průběhu svatebního dne.

Skupinové foto:

V naprosté většině jsme skupinky fotili v exteriérech zahrady, kde pozadí krásně dokreslovala silueta zámečku. Skupiny v hodovním sále jsou spíš nouzové řešení a fotit se dá do počtu tak maximálně 6lidí na skupinu.

Portrétní fotografie:

Tady je opravdu široká možnost vyžití. Pokojů vhodných pro partnerské focení je v objektu více. Zdobnost jednotlivých místností umožňuje rozličné kompozice, stylizace apod. Do pokojů prosvítá i krásné romantické světlo, takže fotografie rozhodně mají atmosféru. Využívá se zde velkého starožitného zrcadla, solitérního nábytku a dalších doplňku. 

 

Hodovní sál Luxusní sofá v pravém zadním rohu hodovního sálu.Ukázka výmalby stropu v hodovním sálu. Autor J.K. HandkeProstor venkovního obřadu s pohledem na hlavní budovy zámečku.Pohled směrem ke snoubencům. Tůje v pozadí naznačují hranici pozemku.Ukázka slavnostní brány. V pozadí pak hlavní budova Zámku Hnojice.Ukázka partnerské fotografie. V pozadí hlavní budova zámečku.Královské apartmá snoubenců v přístavbě zámečku.Prostor pro svatební hostinuPohled na hlavní hodovní sál z pohledu snoubenců.

V pokročilém podvečerním čase je pak ideální sérii interiérových snímků doplnit o zajímavé pohledy a zákoutí zahrady.

Kontakt: Obecní úřad Hnojice; Hnojice 117; 785 01 Šternberk; tel: 585 380 328

Olomoucký kraj - Náměšť na Hané - Zámek Náměšť na Hané

Čtvercový barokní zámek na „zeleném drnu“, kolem něho se pak vine kruhový park. Svým uspořádáním patří v Evropě mezi unikáty. Je dostatečně světlý, pro menší a střední svatby i prostorný. Kolem má opravdu krásnou zámeckou zahradu se spoustou malebných míst.

Svatební obřad:

Všechny doposud focené obřady probíhaly vždy v následujících prostorech: Předsálí (uvítací vstup), Velký sál (hlavní místnost obřadu), Zlatý salonek (partnerské a skupinové focení) a po obřadu partnerské focení i v místech kde jsou umístěny arcibiskupské kočáry.

Výhodou jsou opravdu krásně zdobené prostory s historickou atmosférou a příjemným přirozeným světlem. Dále vstřícný a ochotný personál, klidná atmosféra prostředí (nedochází tu k prolínání svateb), možnost fotografa vybírat si kompozice – téměř každý záběr působí velmi esteticky. Veškeré doplňky jsou stylové - židle, stolečky, zrcadla, odpočívadla atd.

Nevýhodou je snad jen menší prostor obřadní síně, kdy fotograf už téměř nemá možnost dostat se tam, kam by potřeboval. Na malém místě se totiž tísní mnohdy fotograf, oddávající, referentka, kameraman a nakonec i snoubenci. Zde bychom viděli jako přínos, kdyby alespoň stůl před nevěstou a ženichem byl nahrazen nějakým malým stolečkem pro podpis. Na spoustě rozhodujících záběrů se současný stolek naprosto zbytečně „cpe“ do záběru a nevěsta pak místo krásných šatů má na fotografii sebe a krásný stůl.

Skupinové foto:

V naprosté většině se rodinné fotky zajistí v prostoru zlatého salónku, což považujeme za ideální a reprezentativní. Celá skupina se pak povětšinou fotí s pohledem na hlavní průčelí na schodišti. Pokud chcete fotky v přírodě, tak je možné najít spoustu příjemných a vhodných míst pro menší skupinky.

 

Hlavní vstup do zámku ze zámeckého parku. Schodiště ideální pro skupiny.Nalevo záběr z předsálí. Napravo pak hlavní obřadní sál Zámku Náměšť na Hané.Celkový pohled na obřadní síň. Určitě vidíte to příjemné světlo a atmosféru.Stůl pro podpis je na vhodném místě. Je vidět ženich i svatební hosté.Hlavní sál ze zadní strany. Nebojte se emocí, osvěží to vaši sbírku vzpomínek.I protisvětlo z oken je někdy dobré, tady navozuje atmosféru.Uličku je nejlepší vytvářet úzkou, jsou pak vidět hosté, pár a vynikne kouzlo okamžiku.Zlatý salonek je ideálním místem pro skupinové i partnerské focení.Zlatý salonek a partnerské fotografie.Vzhledem k času se část neformálnějších skupinek fotí v zámeckém parku.Opět romance ve zlatém salonku.Kouzelné stromy v zámeckém parku v Náměšti na Hané.Pro tento

Portrétní focení:

Začíná ve zlatém salónku, který je na romantické fotky naprosto dokonalý. Opravdu se zde dá fotit klidně půl hodiny a pořád nebudou možnosti tohoto místa vyčerpané. Pak se často přesouváme ke kočárům, které jsou samy o sobě úžasné. Škoda jen toho místa kolem kočárů, to jejich půvabnost opravdu nepodpoří. Nakonec se věnujeme focení v zámeckém parku, který opět umožňuje doplnit vaši sbírku o přímo pohádkové záběry.

Z našeho pohledu jedno z mála míst, kde najdete pro vaši fotografii vše, co si jen můžete přát.

Kontakt: Úřad Náměšť na Hané; matrikářka Helena Mariánková tel. 585 757 815

Olomoucký kraj - Šumperk - Divadlo Šumperk

Tento dům postavený na přelomu devatenáctého a dvacátého století podle návrhu vídeňského architekta Georga Bergera, byl rekonstruován v roce dva tisíce.

Obřady se nejčastěji konají v hlavním referenčním sále, který je dostatečně prostorný i pro větší svatby a velmi dobře osvětlený přirozeným denním světlem. Samotný prostor je hezky dekorován štukaturou a obloukovými okny s kruhovým základem. V místnosti se dále nacházejí doplňky jako klavír, obrazy a solitérní kusy nábytku. Místnost tak působí zdobně, ale zároveň svěže.

V prostoru svatebního sálu je možné nafotit i menší a střední skupiny. To oceníme v případě nepříznivého počasí, v podzimních a zimních měsících. Velmi často se zde fotí celková skupina na schodišti, kdy je fotograf v patře nad tímto hlavním schodištěm. Někdy se dá využít i prostoru přímo před divadlem, které by bylo velmi dobré, nebýt vcelku nevzhledného zábradlí s reklamami přímo na zábradlí budovy.

Portrétní fotografie bychom doporučovali přesunout do historických uliček Šumperka, popřípadě do blízkého parku.

Kontakt:

Taťana Mládková

tel.: 583 214 061, kl. 27
mobil: 736 627 691

Hlavní vstup do Divadla v Šumperku.Pohled do referenčního sálu, tj. obřadní místnosti Divadla Šumperk.Příjemně prosvětlený prostor a družičky už se těší na svoji premiéru.Výzdoba stolu v referenčním sále.