Olomoucký kraj - Bouzov - Hrad Bouzov

Romantický hrad opředený pověstmi a velmi často využívaný i filmaři pro natáčení pohádkových příběhů. Je plně vybaven a zařízen uměleckými předměty, obrazy a nábytkem na míru. Svou atmosférou dozajista nadchne i náročné snoubence.

Svatební obřad:

Na svatbách, které jsme měli možnost fotit, se nevěsta vždy rozhodla pro Rytířský sál. Prostor má, zejména v oblačných dnech, velmi malou světelnost. To je dáno jak obklady stěn a stropů, tak velkou tloušťkou ostění od samotných oken. Světlo je zde tedy slabé, směrové. Ano, klade to velké požadavky na technickou zdatnost vašeho fotografa, ale na druhou stranu právě tento typ světla je ideálním nástrojem, který přímo magicky dokresluje atmosféru dávných časů. Z nevýhody je tak rázem jednoznačné pozitivum.  

Celkový časový fond, který mají snoubenci k dispozici, je na hradě šedesát minut. S trochou šikovnosti a sehranosti zvládáme focení jak obřadu, tak skupinek a portrétní fotografie.

Na druhou stranu každý prostor, kde budete chtít fotit, si musíte předem domluvit. Nevýhodou je také při focení v exteriérech hradu, že se často dostáváte do kolize s civilními návštěvníky.

Personál hradu byl však vždy vstřícný, takže bylo možné se přizpůsobit aktuální situaci a vašim potřebám.

 

První nádvoří a jeden z nejznámějších pohledů na Hrad Bouzov.Opět můžete posoudit Pohled směrem k oltáři. Tady už je znát, jak málo světla v prostoru je.Pohled směrem od oltáře. V popředí výzdoba na stole.Zde jsou patrné prostorové dispozice rytířského sálu.Místo pro nejformálnější část celého obřadního aktu. To světlo je zde úžasné.Přesně toto dělá směrové boční světlo. Vyniknou tak detaily, kontrast, barvy atd.Zde krásně vyniknou svatební šaty. Jemnost a světlost šatů v kontrastu s tmavých obkladem.Pohled na prostor samotného oltáře. Musíte uznat, že místo vyniká v každém detailu.Okno na levé straně rytířského sálu - při pohledu od vstupu.Cesta ke hradu směrem od parkoviště. Vstupní brána hradu hned za fotografem.Vstupní brána za spojovacím mostem za prvním nádvořím.Vlevo příjezdová brána k parkovišti hradu. Vpravo pak studna druhého nádvoří.Kruhové schodiště směřující k rytířskému sálu. Barva schodiště koloruje denní světlo.Využití zábradlí schodiště pro zpestření celé kompozice snímku.Pravidelnost točité spirály evokuje přírodní motivy.

Ostatní:

Pochválit musíme také možnost pohodlného parkování. Místa před branou je opravdu dost, takže i více svateb najednou se dozajista vměstná na vymezenou plochu. S ohledem na okolnosti však přeci jen doporučujeme svatební obřad v týdnu, a mimo hlavní sezónu, kdy je na tomto krásném místě mnohem klidnější atmosféra.

Kontakt - hrad: Správa státního hradu Bouzov; mobil: 608176251; tel: 585 346 201, 585 346 202

Kontakt – úřad: Obecního úřadu v Bouzově; tel.  585 346 207

Zlínský kraj - Kroměříž - Kostel svatého Mořice v Kroměříži

Kostel patří mezi jednu z největších a nejvýznamnějších gotických památek České republiky. Hlavní architektura kostela bez zdobnosti, interiér doplněn o vitráže oken, krásně zpracované varhany a oltář v kombinaci kámen a dřevo. Kostel je přímo napojen na Arcibiskupské gymnázium a zámek. Dále na kostel navazuje Kaple Bolestné panny Marie, která se řadí mezi jedny z nejkrásnějších barokních interiérů v českých zemích.

Svatební obřad:

Prostor pro příjezd přímo před kostel je špatný. Nevěsta za běžného provozu se před brany může dostat, ostatní hosté však mají rozhodně problém s parkováním.  Stejně tak zde není prostor na svatební tradice, focení skupin apod.

Kostel je hezky prosvětlený přirozeným denním světlem. S ohledem na doplňky a určitou, pro gotiku charakteristickou, jednoduchost je světlo příliš ploché, takové bez patřičné dynamiky, směrovosti. Stejně tak je to i s teplotou světla, která se pohybuje v základní denní úrovni. To je způsobeno celkovým řešením interiéru, barvou stěn, typem zdobení, velikostí oken atd.

Také rozložitost a velikost kostela zvyšuje nároky na portrétní fotografii, na kompozici a volbu úhlu pohledu. Celkové širokoúhlé záběry pak na druhou stranu působí velmi monumentálně a svou atmosféru rozhodně mají.

S ohledem na exteriér určitě doporučujeme gratulace přímo v kostele.

Skupinové focení:

Buď je možné přímo v kostele, nebo v „Podzámecké zahradě Kroměříž“, kde je dostatek zajímavých míst - schodiště, arkády, vzrostlé stromy atd.

 Portrétní fotografie:

Podzámecká zahrada je ideálním a přístupným místem pro nafocení romantických snímků. V odborných publikacích najdeme, že se jedná o „Stylový krajinářský park“ obsahující rybníčky, potůčky, romantické stavby - Pompejská kolonáda, Rybářský pavilon… a sochařskou výzdobu.

Kolem kostela není příliš místa. Proto před vstup přijíždí jen nevěsta.Kostel svatého Mořice v Kroměříži je velmi významnou gotickou památkou - zde je důkaz.Vyřezávané dřevěně lavice zateplují Zde vidíte, že příliš impozantní velikost kostela není vždy vhodná pro všechny záběry.Pro gratulace je zde dostatek světla a místa.Z tohoto bočního pohledu je vidět správné umístění svědků, tj. na stranách.Moc pěkný záběr, žehnající pan farář a šaty nevěsty krásně vyniknou.Ve správné vzdálenosti od oltáře vynikne vše co má: novomanželé, hosté i oltář v pozadí.

 V praxi to znamená, že je za příznivého počasí a správného světelného uspořádání možné najít celou paletu „zamilovaných“ zákoutí, stinných prostor a přírodních zvláštností.

 

Kontakt: Pan farář - Lambor Josef; Adresa: Stojanovo náměstí 5/3 ; 76701 Kroměříž; telefon: 573 338 952 

Jihomoravský kraj - Židlochovice - Zámek Židlochovice a Kaple

Renesanční zámek s kaplí, později přebudován do barokního slohu až ve dvacátém století doplněný o empírové úpravy, kdy nabyl současné podoby. Zajímavostí je, že mezi válkami sloužil jako letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka. Park je ukázkou krajinářského anglického stylu zahradní architektury. Jedná se o nejzachovalejší lovecký zámek Evropy.

Svatební obřad:

Úžasná architektura, bohatý mobiliář, velmi omezený prostor pro obřad a vcelku dostatečné denní světlo. Tak nějak by se dala charakterizovat zámecká kaple.

Jedná se architektonicky opravdu o krásný, i když velmi malý a pro svatby stísněný prostor.

Bohužel s tak malým manipulačním prostorem pro fotografa jsme se nikde jinde nesetkali. Pokud jste chtěli fotit z druhého úhlu (tj. místo z levé, tak z pravé strany), museli jste obejít svatební síň vnější chodbou. Místo je to co do vybavenosti impozantní, ale doporučujeme ho pro malé a komorní svatby.

Portrétní focení je zde možné pouze v omezené míře, skupinové focení vůbec nepřichází v úvahu.

Světelná atmosféra a akustika prostoru je také výborná.

Skupinové focení:

Nejčastěji probíhá v zámeckém parku, který je prostorem i krajinným členěním velmi vhodný. Zde je problém pouze z jara, nebo po vytrvalých deštích, kdy je terén podmáčený.

Portrétní fotografie:

Na zámku je spousta krásných míst, pokojů a salónků. Určitě tak je z čeho vybírat. Stejně tak i hostina může být přímo v zámeckém stylu.

Prostor zámecké kaple, jeden z možných úhlů pohledů fotografa.Impozantní výmalba stropu v židlochovické zámecké kapli Pohled ze strany na svatební pár, fotograf se dostává až k hrazení.

Kontakt: Lesní závod Židlochovice, Tyršova 1; 667 01 Židlochovice; Tel: 547 425 211

Olomoucký kraj - Olomouc - Obřadní místnost olomoucké radnice

Gotický sál s malbami Karla Wildy. Zde se vždy konaly slavnostní události a v současné době tak slouží jako prostor také pro svatební obřady.

Svatební obřad:

Dostatek přirozeného světla, gotické klenby, malby a obklady stěn, to vše zajišťuje příjemnou atmosféru pro samotný obřad. Místnost je opravdu dostatečně velká s přijatelnou akustikou a vhodným prostorovým uspořádáním. Nevhodný je zde opět zbytečně velký stůl, který tak vytvoří hráz mezi snoubenci a oddávajícím a bohužel i samotným fotografem. Při troše šikovnosti se této nepříjemnosti dá na většině fotografií vyhnout, přesto nerozumíme tomuto, u nás, velmi rozšířenému stylu „kateder“.

Skupinové foto:

Menší skupinky se s ohledem na čas nafotí přímo v hlavním sále, ostatní pak buď na nádvoří, nebo u „Sloupu Nejsvětější trojice“ na Horním náměstí. U trojice vznikají povedené fotografie, jen je potřeba si malinko pohlídat kolemjdoucí.

Portrétní focení:

Něco málo je možné i v případě špatného počasí nafotit v samotné budově radnice. Většinou se však se snoubenci přesouváme do blízkého parku u hradeb, městských uliček apod.

 

Orloj s novogoticko-renesanční věží na levém snímku, napravo pak pověstná Nádvoří olomoucké radnice. I zde je možné fotit skupinky.Prostor pro vyřízení formalit před obřadem.Obřadní síň olomoucké radnice. Pohled směrem k oddávajícímu.Příchod k oltáři. Gotické klenby svatebního sálu olomoucké radnice.Zde je vidět řešení stolu pro oddávajícího. Na něm si nevěsta vyzkouší i nový podpis.Opět velmi povedená kompozice. Nevěsta - ženich - a v pozadí gotické klenby.Skupinová a partnerská fotografie u „Sloupu Nejsvětější trojice“ Snímek který velmi příjemně dokresluje atmosféru města Olomouc.Opět uličky a zákoutí města Olomouc. Škoda jen stále rostoucího stání automobilů.Vybírejte si místa, která k vám osobitě patří, která vám i po letech něco řeknou.

Kontakt: Magistrát města Olomouce; Horní náměstí č.p. 583, radnice; 779 11 Olomouc; Telefon: 585 513 111

Olomoucký kraj - Svatý Kopeček - Bazilika Navštívení Panny Marie

Jedná se o poutní barokní kostel, který je svou polohou, využitím a úrovní celkové zachovalosti naprosto výjimečný. Tato bazilika tak patří ke klenotům olomouckého kraje.

Svatební obřad:

Trochu problematické je parkování v případě hlavní sezóny, kdy se sejde opravdu spousta vozidel na tomto místě. V podzimních měsících není problém s průběhem a vše má více pohodovou atmosféru. Samotný obřad je pro fotografa určitě požitek, dá se najít spousta krásných záběrů, světelné podmínky jsou spíše lepší, je zde dostatek prostoru, pan farář už má spoustu zkušeností, takže fotit v této bazilice je zažitek.

Pár drobností by se ale přeci jen dalo vytknout. Častou chybkou je umístění obyčejných židliček pro svědky přímo za ženicha s nevěstou, tím se zakryje spousta pěkným pohledů pro fotografa. Dalším je právě úroveň rekvizit, jak židle, tak ubrusu na modlitební lavici. Tyto doplňky jsou oproti dokonalému ztvárnění kostela až příliš jednoduché a stylově se do prostředí příliš nehodí. Přitom jsou nejvíce na očích fotografa, protože jsou nejblíže snoubenců.

Gratulace doporučujeme přímo v kostele. Před budovou je totiž často dost velký zmatek. Lidé neví, kde stát, často se ještě přidruží cizí lidé, od kterých blahopřání může potěšit, ale dozajista vás i překvapí.

Skupinové foto:

Nejčastěji fotíme na schodišti před kostelem, doplňující skupinky pak dle počasí i ve stínu starých lip. Se skupinami není problém, jsou zde možnosti výškových stupňů, světlo jde většinou správným směrem atd. Jediný neduhem mohou být civilisté, kteří tu v době sezóny neustále přechází.

 

Schodiště vhodné pro skupinové fotografie. V pozadí pak bazilika na Svatém Kopečku.Můžete mít i limuzínu. V pozadí bazilika a dále lidé z předchozí svatby.Typická architektura baroka. Krásné prosvětlení a úžasné zdobné prvky kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři. Ženich čekající na svou vyvolenou.Takových klidných záběrů bez lidí se dočkáte spíše v podzimním období.Zde velká pochovala panu faráři. Taburetky pro snoubence jsou dokonalé.Tento snímek byl pořízen na přání nevěsty. Chtěla vzpomínat na rodnou Hanou.

Portrétní fotografie:

Někdy je to možné, a proto se fotí něco málo i v samotném kostele. Dále je možné využít parkové zeleně. Na kopci však většinou nejsou ideální světelní podmínky, světlo je zde příliš ostré, ploché. Vhodnější je tedy vybrat jiné lokality v okolí.

 Kontakt:

Snoubenci, plánující uzavřít na Svatém Kopečku manželství, si musejí sjednat schůzku přímo s panem farářem. Nejpozději 6 měsíců před plánovaným sňatkem.

Pan Bernard Slaboch; Tel: 777 742 177