Olomoucký kraj - Zlaté Hory - Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Impozantní trojlodní stavba v barokním slohu, zdobená nástěnnými malbami Franze Templera a Emila Brendela. Kostel je opravdu krásně malovaný ve stylu modro-zlatých barev a zároveň doplněný o obklad stěn umělým mramorem. Působí tak teplým pohádkovým dojmem.

Svatební obřad:

Barevnost a zdobnost kostela, jeho přiměřená velikost a příjemně přirozené prosvětlení dělají z této stavby opravdu ideální místo pro váš obřad. Pro focení je zde dostatek místa, prostor v přední části oltáře je vhodně rozdělený, proto jsme nenašli žádnou nepříjemnost, která by měla vliv na kvalitu fotografovi práce. Toto místo tedy můžeme jen doporučit.

Skupinové foto:

Menší skupinky by bylo vhodné nafotit přímo v prostoru kostela, protože kolem stavby samotné moc vhodných koutků není. Něco málo dobrého pro focení skupin jsme našli pod stromy u kostela, ale bylo to spíše nouzové řešení.

Portrétní fotografie:

Tento typ snímků bude lepší nafotit na jiném místě než v okolí kostela. Samozřejmě, že v interiéru svatostánku by vznikly nádherné, romantické záběry snoubenců. To už je ale na domluvě s panem farářem.

Kontakt: Město Zlaté Hory; nám. Svobody 80; 793 76 Zlaté Hory; Tel: 584 425 126

Pohled směrem k oltáři. Krásně zde vyniknou malby Franze Templera a Emila BrendelaJedno z velmi krásných míst pro stvrzení manželství. Vynikne i mramorová deska stolu.Pohled ze strany oddávajícího.Z bočního pohledu zaujmou průsvity oken.Zde se znovu potvrzuje malebnost a krása kostela Vaše uvolnění, přirozenost a průchod emocí zaručí ty správné svatební fotografie.Nalevo, byl zde čas i na partnerské foto. Napravo pak skupinová fotografie na schodech.Jediné stinné místo hned u kostela, kde byly foceny skupinové fotografie.

Jihomoravský kraj - Židlochovice - Zámek Židlochovice a Kaple

Renesanční zámek s kaplí, později přebudován do barokního slohu až ve dvacátém století doplněný o empírové úpravy, kdy nabyl současné podoby. Zajímavostí je, že mezi válkami sloužil jako letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka. Park je ukázkou krajinářského anglického stylu zahradní architektury. Jedná se o nejzachovalejší lovecký zámek Evropy.

Svatební obřad:

Úžasná architektura, bohatý mobiliář, velmi omezený prostor pro obřad a vcelku dostatečné denní světlo. Tak nějak by se dala charakterizovat zámecká kaple.

Jedná se architektonicky opravdu o krásný, i když velmi malý a pro svatby stísněný prostor.

Bohužel s tak malým manipulačním prostorem pro fotografa jsme se nikde jinde nesetkali. Pokud jste chtěli fotit z druhého úhlu (tj. místo z levé, tak z pravé strany), museli jste obejít svatební síň vnější chodbou. Místo je to co do vybavenosti impozantní, ale doporučujeme ho pro malé a komorní svatby.

Portrétní focení je zde možné pouze v omezené míře, skupinové focení vůbec nepřichází v úvahu.

Světelná atmosféra a akustika prostoru je také výborná.

Skupinové focení:

Nejčastěji probíhá v zámeckém parku, který je prostorem i krajinným členěním velmi vhodný. Zde je problém pouze z jara, nebo po vytrvalých deštích, kdy je terén podmáčený.

Portrétní fotografie:

Na zámku je spousta krásných míst, pokojů a salónků. Určitě tak je z čeho vybírat. Stejně tak i hostina může být přímo v zámeckém stylu.

Prostor zámecké kaple, jeden z možných úhlů pohledů fotografa.Impozantní výmalba stropu v židlochovické zámecké kapli Pohled ze strany na svatební pár, fotograf se dostává až k hrazení.

Kontakt: Lesní závod Židlochovice, Tyršova 1; 667 01 Židlochovice; Tel: 547 425 211

Olomoucký kraj - Javorník - Zámek Jánský Vrch

Barokní zámek vypínající se na skalnatém kopci nad Javorníkem. Nachází se na nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem.

Svatební obřad:

Pro uskutečnění svatebního obřadu se zde nabízí spousta krásných sálů a prostor. Světlo je v hlavním sále spíše zbytkové, ale díky záclonám a barevnosti pokojů vytváří nádhernou intimní atmosféru. Fotograf musí mít k dispozici opravdu kvalitní foto techniku, a pak je výsledek s romantickou atmosférou téměř zaručen. Zámek byl v minulosti takovým malým hudebním centrem, dlouho dobu zde pobýval například skladatel Karl Ditters. Akustika prostor je tedy výtečná, proto neváhejte a domluvte si živou hudební produkci.

Skupinové foto:

Pokud je to jen trochu možné, tak je určitě lépe využít interiérů zámku. Ostatní větší skupiny je pak vhodné dofotit v zámeckém parku, na schodištích apod.

Portrétní fotografie:

Personál na zámku je velice vstřícný, takže byla možnost fotit jak v reprezentačních pokojích, tak v jídelně, soukromé kapli atd. Záleží pak možná jen na vás, který typ upřednostníte a jak si časově focení rozložíte. Je možné, že po domluvě se správou zámku se bude dát fotit kdekoli, kde se provází. Nás s výčtu zaujaly i hospodářské prostory (kuchyně, dílna), nebo prostor krovu zámku.

 

Pohled na zámek ze zadní strany od zámeckého parku.Večerní hostina má trochu ponurou atmosféru.Opět zadní strana zámku. V zimním období je příjezd často ze strany parku.Schodiště, zde bylo nutné použít blesk.Svatební obřad byl zajištěn v koncertním sále Zámku Jánský Vrch.Kruhový půdorys v koncertním sále opět dodává prostoru na noblesnosti a dynamice.I z druhé strany sálu je kompozice záběru zajímavá.Byl čas, a tak se dalo fotit bez lidí a bez spěchu.Pohled pro fotografa. Musíte uznat, že to má něco do sebe.Gratulace jsou v protisvětle. Možná nebude špatné do budoucna domluvit i toto lépe.Barevná kombinace, zdobnost prostor a směrové světlo - no prostě zámecká atmosféra.Pro skupinky jsme využili jednoho z koutů. Bylo zde nutné použít blesk.V hudebním sále by neměl chybět klavír.Byla zima a opravdu nebylo snadné najít vhodné místo pro celkovou skupinu.Nebojíme se využívat i Nalevo prostor horní kaple.

Z fotografického hlediska není interiérům a mobiliáři zámku Jánský Vrch co vytknout. Největší překážkou je v tomto případě čas, který mnohdy neumožní „vymáčknout“ z dané atmosféry maximum.

 

Kontakt: Obecní úřad v Javorníku; Matrika tel: 584 440 144; Zámek Jánský Vrch; Tel: 584 440 286, 602 951 712

Olomoucký kraj - Karlova Studánka - Lázně Karlova Studánka

Obec lázeňského typu postupně vybudovaná na místě, které kdysi patřilo řádu německých rytířů. Je zasazená do malebné přírody Jesenicka a pro svatbu je ideálním místem už jen proto, že zde vládne poklidná atmosféra.

Svatební obřad:

Fotili jsme zatím v krásné dřevostavbě, kde je restaurace a součástí tohoto úseku je i bazén a poskytování vodoléčby pro hosty lázní. I přes snahu personálu měl obřad některé nedostatky. Prostorově opravdu velmi malá „místnost“, která byla vytvořena přehrazením paravánem od navazující restaurace. Docházelo tak k rušení obřadu hosty, kteří si objednávali jídlo v restauraci hned vedle obřadu. Toto propojení proto považujeme spíše za nouzové, než za ideální a pro svatbu důstojné.

Skupinové foto:

Se skupinkami problém nebyl, v exteriérech obce byla spousta dispozičně zajímavých míst, kde se mohlo skupinové focení uspořádat.

Portrétní fotografie:

Zde se opět využívalo exteriérů a přírody. Pokud byste však chtěli i pár zajímavých interiérových fotografií, tak je potřeba předem vše pečlivě domluvit. Zkoušeli jsme takto fotit v jednom hotýlku a domluva narychlo nebyla vůbec jednoduchá.

Závěrem tedy doporučujeme Karlovu Studánku zejména pro ty, kteří mají rádi přírodu, lázeňskou poetiku, lidovou architekturu dřevostaveb a počítají s obřadem i celkovým focením spíše v exteriérech obce.

 

Nalevo hlavní vstup do restaurace a následně i do Typická zimní atmosféra Karlovy Studánky.Prostor po svatební obřad byl opravdu velmi omezený.Určitě i u tohoto snímku na vás dýchne lázeňská atmosféra.Nalevo východ z restaurace. Napravo pak jediný možný úhel záběru podpisů.V jiném lázeňském domě nám po dlouhém přemlouvání dovolili fotit na schodišti.Typicky Takové snímky byly vždy otázkou rychlosti a pohotovosti. V tak náročných klim. podmínkách.Ještě jedna fotografie pro dokreslení zimní atmosféry v Karlové Studánce.

Kontakt:

Karlova Studánka

tel: 554 772 025

Moravskoslezský kraj - Bruntál - Zámek Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

Svatební obřad:

Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.

Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.

Mezi další doporučení pak patří například:

Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…

Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů. Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.

Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.

 

Výzdoba v audienčním sále.Vidíte to krásné světlo? To dělají obklady, podlaha a nábytek v audienčním sále.Pohledy na výzdobu prostor. Vidíte, že není příliš místa pro kameramany a fotografy.Pohled z vrchu a množství lidí dává tušit rozměr místnosti.Hlavní schodišťový trakt Zámku Bruntál. Napravo neobvyklý pohled, a to padající rýže.Tmavé schodiště a světlé šaty, to je pro fotografa velmi náročné. Opět zámecké schodiště. Dále část městských hradeb.Jedna z partnerských fotek v zámeckém parku.Snahou bylo využít zastřižených keřů a jejich správná výška to umožňovala.

Okolí zámku:

Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.

Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.

Každopádně mít svatbu v tomto zámku stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

Více informací: Městský úřadu Bruntál; tel: 554706180, 554706392

Kontaktní adresa: Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál; telefon: 554 717 947; 554 709 145