Olomoucký kraj - Olomouc - Chrám Svatého Cyrila a Metoděje

Kostel neoklasicizující moderny. Jednoduchý exteriér a interiér kostela. Opravdu stavba působí moderně, jednoduše, základní tvary a rozložení prostoru jsou doplněny oblouky a účelově zařízenou výzdobou. Příjemně působí dřevěné tvarované lavice po stranách hlavní lodě kostela.

Svatební obřad:

Uvnitř budovy se mísí denní a umělé světlo, což není pro fytotechniku zrovna ideální. Akustika místnosti je příjemná. Prostor pro pohyb a výběr vhodných záběrů je vyhovující. S ohledem na menší zdobnost se nedá najít příliš překvapujících a atmosféru podtrhujících kompozic.

Skupinové foto:

Menší skupinky je ideální fotit v interiéru kostela, větší pak před budovou. V okolí samotném není příliš vhodných míst pro nafocení skupinek.

Portrétní fotografie:

Platí to, co bylo řečeno u skupin. Doporučujeme proto pro portrétní focení přesun do parku, zajímavých uliček města atd.

Kontakt:

Konvent karmelitánů
převor: P. Marian Masařík, O.Carm.
Cyrilometodějské náměstí 1
Olomouc – Hejčín
CZ - 779 00

telefon: +420 585 425 025, mobil: +420 775 970 461

Pohled na celý chrám a výstup novomanželů z Chrámu svatého Cyrila a Metoděje.Interiér kostela svatého Cyrila a Metoděje je svým pojetím modernější.Vstupní ulička směřující k oltáři.Pohled na oltář.

Olomoucký kraj - Zlaté Hory - Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Impozantní trojlodní stavba v barokním slohu, zdobená nástěnnými malbami Franze Templera a Emila Brendela. Kostel je opravdu krásně malovaný ve stylu modro-zlatých barev a zároveň doplněný o obklad stěn umělým mramorem. Působí tak teplým pohádkovým dojmem.

Svatební obřad:

Barevnost a zdobnost kostela, jeho přiměřená velikost a příjemně přirozené prosvětlení dělají z této stavby opravdu ideální místo pro váš obřad. Pro focení je zde dostatek místa, prostor v přední části oltáře je vhodně rozdělený, proto jsme nenašli žádnou nepříjemnost, která by měla vliv na kvalitu fotografovi práce. Toto místo tedy můžeme jen doporučit.

Skupinové foto:

Menší skupinky by bylo vhodné nafotit přímo v prostoru kostela, protože kolem stavby samotné moc vhodných koutků není. Něco málo dobrého pro focení skupin jsme našli pod stromy u kostela, ale bylo to spíše nouzové řešení.

Portrétní fotografie:

Tento typ snímků bude lepší nafotit na jiném místě než v okolí kostela. Samozřejmě, že v interiéru svatostánku by vznikly nádherné, romantické záběry snoubenců. To už je ale na domluvě s panem farářem.

Kontakt: Město Zlaté Hory; nám. Svobody 80; 793 76 Zlaté Hory; Tel: 584 425 126

Pohled směrem k oltáři. Krásně zde vyniknou malby Franze Templera a Emila BrendelaJedno z velmi krásných míst pro stvrzení manželství. Vynikne i mramorová deska stolu.Pohled ze strany oddávajícího.Z bočního pohledu zaujmou průsvity oken.Zde se znovu potvrzuje malebnost a krása kostela Vaše uvolnění, přirozenost a průchod emocí zaručí ty správné svatební fotografie.Nalevo, byl zde čas i na partnerské foto. Napravo pak skupinová fotografie na schodech.Jediné stinné místo hned u kostela, kde byly foceny skupinové fotografie.

Moravskoslezský kraj - Bruntál - Zámek Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

Svatební obřad:

Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.

Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.

Mezi další doporučení pak patří například:

Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…

Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů. Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.

Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.

 

Výzdoba v audienčním sále.Vidíte to krásné světlo? To dělají obklady, podlaha a nábytek v audienčním sále.Pohledy na výzdobu prostor. Vidíte, že není příliš místa pro kameramany a fotografy.Pohled z vrchu a množství lidí dává tušit rozměr místnosti.Hlavní schodišťový trakt Zámku Bruntál. Napravo neobvyklý pohled, a to padající rýže.Tmavé schodiště a světlé šaty, to je pro fotografa velmi náročné. Opět zámecké schodiště. Dále část městských hradeb.Jedna z partnerských fotek v zámeckém parku.Snahou bylo využít zastřižených keřů a jejich správná výška to umožňovala.

Okolí zámku:

Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.

Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.

Každopádně mít svatbu v tomto zámku stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

Více informací: Městský úřadu Bruntál; tel: 554706180, 554706392

Kontaktní adresa: Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál; telefon: 554 717 947; 554 709 145

Moravskoslezský kraj - Nový Jičín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Barokní kostel s méně zdobeným interiérem. Nejsou zde malby na stěnách, dekorace stěn jsou také spíše základní. Kostel je ve slunných dnech dostatečně prosvětlený, v bezprostředním okolí se však nenachází žádný vhodný prostor pro další navazující focení.

Svatební obřad:

S ohledem na omezené místo kolem kostela není úplně snadné zachytit vhodně příjezd nevěsty. Prostorově i světelnými podmínkami je pro fotografa kostel přívětiví. Méně přívětivý byl ale pan farář, ten požadoval nefotit ve chvílích, kdy hovoří, jenže on hovořil téměř celý obřad. Proto vždy doporučujeme přesně se domluvit i na podmínkách pro fotografa, zabráníte tak nepříjemnostem na všech stranách.

Skupinové foto:

Možností je buď zdokumentovat přímo v kostele, nebo se přesunout na jiné vhodné místo. V okolí kostela se ale nic přijatelného nenabízí.

Kontakt:

Žerotínova 68/24, 741 01 Nový Jičín

tel. fara: 731 625 671

Jedno z mála míst, kde je možné se v bezprostředním okolí vtěstnat.Raně barokní architektura kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři.Zde vidíte, jak v prostoru

Olomoucký kraj - Prostějov - Radnice Prostějov

Renesanční objekt dominující centru Prostějova, mezi místními známý jako „Nová radnice“ Slohem odpovídá tzv. historismu a byla postavena dle návrhu K.H.Kepky.

 Svatební obřad:

Když jsme měli tu možnost fotit zde poprvé, nečekali jsme, jak vybraně bude oddací místnost této radnice vypracována. Rozmanité architektonické členění stěn, které jsou obloženy dřevem, umělým mramorem či torgamentem. Stropy opět obloženy dřevem v kazetovém stylu, kde bohatá dekorativní malba pokrývá jak omítky, tak štukovou výzdobu.

Svatební sál nám typově připomínal knihovnu, nebo sněmovnu anglických aristokratů. Prostor je s malým svitem náročný na fototechniku, má však díky obkladům příjemné intimní zabarvení. Prostor pro oddávajícího působí spíše jako soudní tribuna, ale v tomto celkovém vyzařování interiéru to nějak zvlášť nevadí.

Je pravdou, že s místem pro fotografa to zde není nijak slavné, pokud k tomu přibude ještě kamera, tak máme co dělat, abychom se v záběrech nepřekrývali.

Závěrem zde tedy oceňujeme vznešené, snad až učené klima. Záporná stránka zase připadá na prostorové dispozice síně.

 

Skupinové focení:

Část je možné vyfotit přímo v hlavním sále, zbytek pak v sousedících prostorách nebo přímo venku před radnicí. 

Venku však počítejte s potřebou určitého odstupu od stavby, tj. musí se pak pohlídat občané, kteří nevědomky vstoupí do fotografované scény.

Portrétní focení:

Umíme si představit vyhotovení fotek přímo v oddací síni, v praxi k tomu však nikdy nedošlo. Jinak pro zamilované fotky volíme spíše prostějovský park.

Kontakt: Náměstí T. G. Masaryka 130/14; Prostějov; tel.: 582 329 111, 800 900 001