Olomoucký kraj - Bystrovany - Arboretum Horizont Bystrovany

Park se spoustou rostlin, vodopádem, altánkem, jezírkem a sbírkou tradičních i neobvyklých rostlin, který by v budoucnu našel určitě své čestné místo, se před nedávným časem uzavřel. Přesto jsme měli možnost tu několikrát svatbu fotit.
Hlavní příchod pro snoubence - pohled směrem k altánu.Hodovní sál, který je v budově hned vedle prostoru pro svatební obřad.Pohled na prostorové řešení hodovního sálu v arboretu.Pohled na hodovní sál z místa snoubenců.

Liberecký kraj - Sychrov - Zámek Sychrov

Novogotický zámek, kde krom rozsáhlých budov s původním mobiliářem je součástí tohoto komplexu i velký zámecký park v anglickém duchu.

Svatební obřad:

Kde je možné mít svatební obřad?

V zámeckém parku, zámecké kapli, v předkaplí zámecké kaple, zámecké galerii, Alainově sále, Královské apartmá, popř. v jiném vybraném salónku dle domluvy.

Měli jsme tu čest fotit obřad v zámecké kapli. Dispozičně je menší s tím, že hlavní rodinní příslušníci sedí v lavicích samotné kaple, další svatební hosté v předkaplí. Manipulační prostor pro fotografa je také omezený. Pokud se sejdou dva, co fotí a kameraman, tak se opět dostávají do náročné situace, co do pohybu a komponování záběrů. Světelné podmínky jsou dobré a prostředí určitě poetické.

V předkaplí je téměř tma, na to by měl být fotograf opravdu připravený. Také s dnešní super technikou je fotografie v předkaplí nemalým problémem.

Gratulace probíhaly přímo v kapli, což bylo ideální.

Skupinové foto:

Opět je vhodné vycházet z počtu hostů, časových možností a světelných podmínek interiéru a exteriéru. Část nejbližší rodiny je možné vyfotit přímo v kapli, zbytek větších skupin pak v zámeckém parku s panoramatem zámku.

 

Nádvoří hlavního vstupu do kaple. Chodba vstupu do kaple a předkaplí, které je velmi tmavé.Pohled do zámecké kaple z předkaplí.Pohled směrem k oltáři Zámecké kaple na Sychrově.Zde vidíte vitráže v oknech a směrové světlo, které vytváří dobovou atmosféru.Družičky ve stejných barvách vkusně doplňují celkový pohled.Na Sychrově je možné si objednat i koňské spřežení.Jedno z vybraných míst pro skupinové fotografie. V pozadí průčelí Zámku Sychrov.Východní křídlo zámku a využití schodiště pro skupinové focení.Rakouská věž působí vskutku goticky.Taková místa jsou na focení úžasná. Tmavé obklady vytváří intimní atmosféru.Dokonalé barvy i světlo v královském apartmá.V loveckém salónku jsme měli jen pár okamžiku na partnerské focení.Opět královské apartmá, máme rádi kombinaci zachycení prostoru a dojmu.Salonek královského apartmá.Svatbu si zde můžete zpříjemnit projížďkou po zámeckém parku.Snaha o zachycení archetypu? Každopádně symbol společné cesty životem.

Portrétní fotografie:

Zde jsou možnosti téměř nevyčerpatelné. Můžeme se jen inspirovat obrazy starých mistrů a zasadit snoubence do prostředí tak, aby vynikla atmosféra dávných časů. Portrétní fotografii jsme se věnovali zhruba dvě hodiny a stále bylo na čem pracovat.

Nemalou měrou se dá využít i zámecký park, fontána, pěšinky, památné stromy apod.

Kontakt: Státní zámek Sychrov, 463 44 Sychrov; telefon: +420 482 416 011

Olomoucký kraj - Velké Losiny - Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel je renesanční stavbou a v rámci vesnic jde o největší kostel na Moravě, který je krásně zdobený štukovými ornamenty, zpěváckými tribunami, renesančními výplněmi oken a spousta obrazů od velmi známého malíře Handkeho. Postupně byl interiér zařízen barokním, rokokovým a klasicistním vybavením.

Svatební obřad:

Kolem kostela není bohužel nijak ideální terén pro „lepší“ fotografování. I prostor pro příjezd svatebních hostů je omezený. To vše však vynahrazuje interiér objektu: množství obrazů, dřevěných částí nábytku a stavebních prvků, velmi účelně dotváří celou atmosféru svatební ceremonie.

Moc hezky a v dostatečné míře zde působí přirozené denní světlo. Také prostor je přijatelně velký, tj. vhodný i pro větší svatbu. Pan farář byl velmi vstřícný. Mezi výhody započítáváme i možnost pořizovat záběry z vyššího patra - ochozu, kde mají možnost vstupu i svatební hosté.

Stejně tak koutek pro podpisy lze vhodně komponovat a zachytit tak majestátně i tento okamžik.

Závěrem doporučujeme domluvit se a panem farářem na detailech, vždy jsou například hezčí na sezení snoubenců taburetky, než obyčejné konferenční židle atd. To platí i pro svědky, kteří by měli sedět na stranách od snoubenců tak, aby nezakrývali pohled zezadu.

Skupinové foto:

Tady bychom se přimlouvali, s ohledem na okolí, k nafocení skupinek v interiéru kostela. V okolí stavby se opravdu téměř nenajde malebné místo pro střední a větší skupiny.

Portrétní fotografie:

Opět ideální je nafotit pár hezkých snímků přímo v kostele, následně se něco málo dá vyfotit i v exteriérech kolem objektu, ale

Pohled na největší vesnický kostel na Moravě.Učebnicový příklad celkového záběru - svíce v popředí, vyniká architektura i hosté.I přesto, že je kostel renesanční, tak byl vybaven barokním oltářem. Oltář z pohledu svatebního hosta. Místo pro podepisování.Opět celkové pohledy na interiér kostela.Pohled na novomanžele ze strany oddávajícího. V pozadí krásné varhany.Zde je krásně vidět, jak nenápadná lavice zvýrazní proporce pod objektivem fotoaparátu.V okolí jediné místo, které bylo vhodné pro nafocení tak velké skupiny.Lavička u kostela posloužila pro partnerské focení.Zde jsme využili zdobnosti kovaného plotu.

vhodnější je již dopředu si vyhlídnout nějaké prostorově členitější a zajímavější místo. Například zámecký park v Losinách.

Kontakt: Kostel sv. Jana Křtitele; Osvobození 788 15 Velké Losiny; pevná linka: 583 248 333

Obecní úřad Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422 

Olomoucký kraj - Šternberk - Hrad Šternberk

Renesančně-romantický hrad s bohatým mobiliářem a pestrou nabídkou míst pro vaši svatbu. Spoustu zajímavých zákoutí skýtá i hradní zahrada.

Svatební obřad:

Hrad nabízí pestrou paletu svatebních míst. Vždy se vybírá vnitřní a venkovní varianta, právě z důvodu možnosti přizpůsobit se vrtochům počasí. K dispozici tak máte tři interiérové varianty a dvě exteriérové. Konkrétně pak: Rytířský sál, Hodovní sál, Hradní kaple. Z venkovních pak hradní nádvoří a park.

Osobně jsme fotili v hradním parku, nádvoří a kapli. Interiéry doporučuje v letních měsících, exteriéry pak na podzim a na jaře. Tato dobře míněná rada vám možná zní prapodivně, vše o tom, proč to tak je, se ale můžete dočíst v našich příspěvcích.

Pokud bychom měli podrobněji popsat jednotlivá místa, pak:

„Rytířský sál“ je novinkou, na ten se sami těšíme a jsme přesvědčeni již teď, že bude patřit mezi to nej, co hrad bude snoubencům nabízet.

„Hodovní sál“ spadá z našeho pohledu do průměru, jedná se prostě o takovou místní klasiku. V prostoru je nízký klenutý strop, který umožňuje dosvětlení bleskem v případě, že umělé světlo nedostačuje. Místnost však nijak zvlášť, zejména na fotografiích, nepodpoří hradní atmosféru. Při kompozicích se jedná spíše o základní pojetí, bez zdobnosti a pestrosti.

Pokud si představujete spíše místnost se starobylou atmosférou, pak doporučujeme gotickou kapli. Zde není nouze o prvky architektury a mobiliáře, který působí opravdu komplexně a stylově. Konkrétně pak: gotické lomené oblouky oken, erby rodu Šternberků, nástěnné malby, Šternberská Madona, novogotický oltář s gotickými malbami a sochami atd. Světlo je v kapli přirozené a jemné a ne příliš směrové. Směrové světlo je většinou žádanější, má větší dynamiku, tuto dynamiku však kaple „dohání“ menší velikostí. Jednou z nevýhod kaple jsou velmi hlasitě vrzající dřevěné lavice, které reagují na sebemenší pohyb svatebních hostů. Z tohoto důvodu není účast malých dětí na obřadu zrovna ideální.

Prostředí hodovního sálu. Místo pro podpisy v hodovním sále. Jeden ze dvou možných úhlů záběru.Svatební místo na hradním nádvoří. Častý problém je tu s přímým sluncem.Místo pro podpisy, zde je stolek na straně a nepřímo před oddávajícím.Obřad na hradním nádvoří je možné fotit i z vrchu. Opět vidíte velmi komplikované světelné podmínky.Slavnostní přípitek, někdy pozor i na pozadí, kde v podloubí se Průčelí hradu na nádvoří. Byl zde použitý širokoúhlý objektiv.Ukázka gratulací.Klasický záběr na nádvoří. Opět náročné světelné podmínky.Všimněte si rozdílu světla v popředí a stínu v pozadí. Toto bohužel není nijak řešitelné.Hradní kaple, tu máme rád pro její světelnou atmosféru. Na tomto snímku v pozadí je vidět nadšený amatérský fotograf. Zbytečně snižuje kvalitu naší práce.Pohled v kapli směrem ke krásně vyřezávanému novogotickému oltáři. Polibek pod vítězným obloukem a světlo si pohrává s prostorem.Hradní park s pohledem od hradu do zahrady.Pohled směrem od příchodu nevěsty směrem k hradní věži.Svatební brána a celková připravenost pro obřad.Tak velké skupiny je opravdu náročné vyfotit. Foceno ze zídky hradní zahrady.Někdy je vhodné využít i protisvětlo. Například v této ložnici.Nalevo vizitkový sál. Moc Pěkné místo, i když světelně přeci jen komplikované.Když je to časově možné, využívejte mobiliáře hradu a světelné atmosféry.

Co se týká venkovních prostor, tak zde dáváme přednost hradnímu nádvoří. V pozadí za vámi je zdobná fasáda a kamenné schodiště. I tak má ale obřad v exteriéru svá rizika. V pasti se totiž fotograf ocitá, pokud se jedná obřad v letním slunečním dni. Pak není vůbec lehké, se s takovými podmínkami „poprat“. Už jen fakt, že slunce máte většinou v zádech, leskne se vám papír k podpisu přímo do očí, svatební hosté jsou nevrlí z toho horka a přímého slunce atd. Určitě tedy myslete i na tyto okolnosti při výběru místa.

Závěrem se ještě zmíníme pár větami o hradním parku. Určitě je organizací hezky nachystaný: bílé lavičky, vstupní brána, koberec, květinová výzdoba… Na fotografiích však zase není zachycený samotný hrad, devadesát procent záběrů je směrem od hradu, takže v daném okamžiku by bylo možné fotit třeba i v běžném parku, kde by navíc byl i příjemný stín ze vzrostlých stromů.

Nevýhodou obecně je v letních měsících opět organizační náročnost na koordinaci všech přijíždějících a odjíždějících svateb, proto doporučujeme po skončení obřadu odjezd všech svatebních hostů s tím, že snoubenci se mohou dále fotit 50min. v prostorách interiérů a exteriérů hradu.

Kontaktní adresa:

Helena  Gottwaldová

Vedoucí správy SH Šternberk; Tel:585012935, 602543562

Olomoucký kraj - Prostějov - Radnice Prostějov

Renesanční objekt dominující centru Prostějova, mezi místními známý jako „Nová radnice“ Slohem odpovídá tzv. historismu a byla postavena dle návrhu K.H.Kepky.

 Svatební obřad:

Když jsme měli tu možnost fotit zde poprvé, nečekali jsme, jak vybraně bude oddací místnost této radnice vypracována. Rozmanité architektonické členění stěn, které jsou obloženy dřevem, umělým mramorem či torgamentem. Stropy opět obloženy dřevem v kazetovém stylu, kde bohatá dekorativní malba pokrývá jak omítky, tak štukovou výzdobu.

Svatební sál nám typově připomínal knihovnu, nebo sněmovnu anglických aristokratů. Prostor je s malým svitem náročný na fototechniku, má však díky obkladům příjemné intimní zabarvení. Prostor pro oddávajícího působí spíše jako soudní tribuna, ale v tomto celkovém vyzařování interiéru to nějak zvlášť nevadí.

Je pravdou, že s místem pro fotografa to zde není nijak slavné, pokud k tomu přibude ještě kamera, tak máme co dělat, abychom se v záběrech nepřekrývali.

Závěrem zde tedy oceňujeme vznešené, snad až učené klima. Záporná stránka zase připadá na prostorové dispozice síně.

 

Skupinové focení:

Část je možné vyfotit přímo v hlavním sále, zbytek pak v sousedících prostorách nebo přímo venku před radnicí. 

Venku však počítejte s potřebou určitého odstupu od stavby, tj. musí se pak pohlídat občané, kteří nevědomky vstoupí do fotografované scény.

Portrétní focení:

Umíme si představit vyhotovení fotek přímo v oddací síni, v praxi k tomu však nikdy nedošlo. Jinak pro zamilované fotky volíme spíše prostějovský park.

Kontakt: Náměstí T. G. Masaryka 130/14; Prostějov; tel.: 582 329 111, 800 900 001