Olomoucký kraj - Bouzov - Hrad Bouzov

Romantický hrad opředený pověstmi a velmi často využívaný i filmaři pro natáčení pohádkových příběhů. Je plně vybaven a zařízen uměleckými předměty, obrazy a nábytkem na míru. Svou atmosférou dozajista nadchne i náročné snoubence.

Svatební obřad:

Na svatbách, které jsme měli možnost fotit, se nevěsta vždy rozhodla pro Rytířský sál. Prostor má, zejména v oblačných dnech, velmi malou světelnost. To je dáno jak obklady stěn a stropů, tak velkou tloušťkou ostění od samotných oken. Světlo je zde tedy slabé, směrové. Ano, klade to velké požadavky na technickou zdatnost vašeho fotografa, ale na druhou stranu právě tento typ světla je ideálním nástrojem, který přímo magicky dokresluje atmosféru dávných časů. Z nevýhody je tak rázem jednoznačné pozitivum.  

Celkový časový fond, který mají snoubenci k dispozici, je na hradě šedesát minut. S trochou šikovnosti a sehranosti zvládáme focení jak obřadu, tak skupinek a portrétní fotografie.

Na druhou stranu každý prostor, kde budete chtít fotit, si musíte předem domluvit. Nevýhodou je také při focení v exteriérech hradu, že se často dostáváte do kolize s civilními návštěvníky.

Personál hradu byl však vždy vstřícný, takže bylo možné se přizpůsobit aktuální situaci a vašim potřebám.

 

První nádvoří a jeden z nejznámějších pohledů na Hrad Bouzov.Opět můžete posoudit Pohled směrem k oltáři. Tady už je znát, jak málo světla v prostoru je.Pohled směrem od oltáře. V popředí výzdoba na stole.Zde jsou patrné prostorové dispozice rytířského sálu.Místo pro nejformálnější část celého obřadního aktu. To světlo je zde úžasné.Přesně toto dělá směrové boční světlo. Vyniknou tak detaily, kontrast, barvy atd.Zde krásně vyniknou svatební šaty. Jemnost a světlost šatů v kontrastu s tmavých obkladem.Pohled na prostor samotného oltáře. Musíte uznat, že místo vyniká v každém detailu.Okno na levé straně rytířského sálu - při pohledu od vstupu.Cesta ke hradu směrem od parkoviště. Vstupní brána hradu hned za fotografem.Vstupní brána za spojovacím mostem za prvním nádvořím.Vlevo příjezdová brána k parkovišti hradu. Vpravo pak studna druhého nádvoří.Kruhové schodiště směřující k rytířskému sálu. Barva schodiště koloruje denní světlo.Využití zábradlí schodiště pro zpestření celé kompozice snímku.Pravidelnost točité spirály evokuje přírodní motivy.

Ostatní:

Pochválit musíme také možnost pohodlného parkování. Místa před branou je opravdu dost, takže i více svateb najednou se dozajista vměstná na vymezenou plochu. S ohledem na okolnosti však přeci jen doporučujeme svatební obřad v týdnu, a mimo hlavní sezónu, kdy je na tomto krásném místě mnohem klidnější atmosféra.

Kontakt - hrad: Správa státního hradu Bouzov; mobil: 608176251; tel: 585 346 201, 585 346 202

Kontakt – úřad: Obecního úřadu v Bouzově; tel.  585 346 207

Olomoucký kraj - Karlova Studánka - Lázně Karlova Studánka

Obec lázeňského typu postupně vybudovaná na místě, které kdysi patřilo řádu německých rytířů. Je zasazená do malebné přírody Jesenicka a pro svatbu je ideálním místem už jen proto, že zde vládne poklidná atmosféra.

Svatební obřad:

Fotili jsme zatím v krásné dřevostavbě, kde je restaurace a součástí tohoto úseku je i bazén a poskytování vodoléčby pro hosty lázní. I přes snahu personálu měl obřad některé nedostatky. Prostorově opravdu velmi malá „místnost“, která byla vytvořena přehrazením paravánem od navazující restaurace. Docházelo tak k rušení obřadu hosty, kteří si objednávali jídlo v restauraci hned vedle obřadu. Toto propojení proto považujeme spíše za nouzové, než za ideální a pro svatbu důstojné.

Skupinové foto:

Se skupinkami problém nebyl, v exteriérech obce byla spousta dispozičně zajímavých míst, kde se mohlo skupinové focení uspořádat.

Portrétní fotografie:

Zde se opět využívalo exteriérů a přírody. Pokud byste však chtěli i pár zajímavých interiérových fotografií, tak je potřeba předem vše pečlivě domluvit. Zkoušeli jsme takto fotit v jednom hotýlku a domluva narychlo nebyla vůbec jednoduchá.

Závěrem tedy doporučujeme Karlovu Studánku zejména pro ty, kteří mají rádi přírodu, lázeňskou poetiku, lidovou architekturu dřevostaveb a počítají s obřadem i celkovým focením spíše v exteriérech obce.

 

Nalevo hlavní vstup do restaurace a následně i do Typická zimní atmosféra Karlovy Studánky.Prostor po svatební obřad byl opravdu velmi omezený.Určitě i u tohoto snímku na vás dýchne lázeňská atmosféra.Nalevo východ z restaurace. Napravo pak jediný možný úhel záběru podpisů.V jiném lázeňském domě nám po dlouhém přemlouvání dovolili fotit na schodišti.Typicky Takové snímky byly vždy otázkou rychlosti a pohotovosti. V tak náročných klim. podmínkách.Ještě jedna fotografie pro dokreslení zimní atmosféry v Karlové Studánce.

Kontakt:

Karlova Studánka

tel: 554 772 025

Olomoucký kraj - Úsov - Zámek Úsov

Původně gotický hrad patří mezi nejstarší na Moravě. Byla zde vůbec první lesnická škola na Moravě a z toho vychází i jeho výzdoba a sbírky zbraní. Proto se o něm také mluví jako o „Loveckém zámečku“.

Svatební obřad:

Fotili jsme na nádvoří zámku. Provedení bylo spíše improvizované. Žádná brána, žádná výzdoba, nebyla zde slavobrána, květiny apod. Jen stůl a pár židliček pro pár hostů, zbytek hostů stál. Také okolí nádvoří nám nepřipadalo na focení obřadu příliš důstojné. Každopádně důležité je, aby snoubenci byli spokojeni a celkové pojetí odpovídalo jejich představám.

Skupinové foto:

Také skupinové fotografování proběhlo v improvizovaných podmínkách s ne příliš vhodným pozadím. Na nádvoří se opravdu nedá najít vhodné místo, proto obecně doporučujeme promyslet případnou alternativu na skupinové fotografie.

Portrétní fotografie:

Platí to samé, co u skupinek.

Kontakt:

Městský úřad Úsov

Ilona Husárková

Tel: 583 435 054

Pohled na hlavní vjezd do Zámku ÚsovNádvoří zámku Úsov.Příchod ženicha na nádvoří zámku.Pohled z druhé strany směrem k výjezdu ze zámku.V tomto pohledu rozhodně impozantní scenérie zámečku za nevěstou.Efektnější se nám v tomto okamžiku zdál přeci jen širokoúhlý záběr.Ulička pro novomanžele.I tak velkou skupinu bylo nakonec možné vyfotit. Zámek má fotograf za zády.

Moravskoslezský kraj - Nový Jičín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Barokní kostel s méně zdobeným interiérem. Nejsou zde malby na stěnách, dekorace stěn jsou také spíše základní. Kostel je ve slunných dnech dostatečně prosvětlený, v bezprostředním okolí se však nenachází žádný vhodný prostor pro další navazující focení.

Svatební obřad:

S ohledem na omezené místo kolem kostela není úplně snadné zachytit vhodně příjezd nevěsty. Prostorově i světelnými podmínkami je pro fotografa kostel přívětiví. Méně přívětivý byl ale pan farář, ten požadoval nefotit ve chvílích, kdy hovoří, jenže on hovořil téměř celý obřad. Proto vždy doporučujeme přesně se domluvit i na podmínkách pro fotografa, zabráníte tak nepříjemnostem na všech stranách.

Skupinové foto:

Možností je buď zdokumentovat přímo v kostele, nebo se přesunout na jiné vhodné místo. V okolí kostela se ale nic přijatelného nenabízí.

Kontakt:

Žerotínova 68/24, 741 01 Nový Jičín

tel. fara: 731 625 671

Jedno z mála míst, kde je možné se v bezprostředním okolí vtěstnat.Raně barokní architektura kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři.Zde vidíte, jak v prostoru

Olomoucký kraj - Svatý Kopeček - Bazilika Navštívení Panny Marie

Jedná se o poutní barokní kostel, který je svou polohou, využitím a úrovní celkové zachovalosti naprosto výjimečný. Tato bazilika tak patří ke klenotům olomouckého kraje.

Svatební obřad:

Trochu problematické je parkování v případě hlavní sezóny, kdy se sejde opravdu spousta vozidel na tomto místě. V podzimních měsících není problém s průběhem a vše má více pohodovou atmosféru. Samotný obřad je pro fotografa určitě požitek, dá se najít spousta krásných záběrů, světelné podmínky jsou spíše lepší, je zde dostatek prostoru, pan farář už má spoustu zkušeností, takže fotit v této bazilice je zažitek.

Pár drobností by se ale přeci jen dalo vytknout. Častou chybkou je umístění obyčejných židliček pro svědky přímo za ženicha s nevěstou, tím se zakryje spousta pěkným pohledů pro fotografa. Dalším je právě úroveň rekvizit, jak židle, tak ubrusu na modlitební lavici. Tyto doplňky jsou oproti dokonalému ztvárnění kostela až příliš jednoduché a stylově se do prostředí příliš nehodí. Přitom jsou nejvíce na očích fotografa, protože jsou nejblíže snoubenců.

Gratulace doporučujeme přímo v kostele. Před budovou je totiž často dost velký zmatek. Lidé neví, kde stát, často se ještě přidruží cizí lidé, od kterých blahopřání může potěšit, ale dozajista vás i překvapí.

Skupinové foto:

Nejčastěji fotíme na schodišti před kostelem, doplňující skupinky pak dle počasí i ve stínu starých lip. Se skupinami není problém, jsou zde možnosti výškových stupňů, světlo jde většinou správným směrem atd. Jediný neduhem mohou být civilisté, kteří tu v době sezóny neustále přechází.

 

Schodiště vhodné pro skupinové fotografie. V pozadí pak bazilika na Svatém Kopečku.Můžete mít i limuzínu. V pozadí bazilika a dále lidé z předchozí svatby.Typická architektura baroka. Krásné prosvětlení a úžasné zdobné prvky kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři. Ženich čekající na svou vyvolenou.Takových klidných záběrů bez lidí se dočkáte spíše v podzimním období.Zde velká pochovala panu faráři. Taburetky pro snoubence jsou dokonalé.Tento snímek byl pořízen na přání nevěsty. Chtěla vzpomínat na rodnou Hanou.

Portrétní fotografie:

Někdy je to možné, a proto se fotí něco málo i v samotném kostele. Dále je možné využít parkové zeleně. Na kopci však většinou nejsou ideální světelní podmínky, světlo je zde příliš ostré, ploché. Vhodnější je tedy vybrat jiné lokality v okolí.

 Kontakt:

Snoubenci, plánující uzavřít na Svatém Kopečku manželství, si musejí sjednat schůzku přímo s panem farářem. Nejpozději 6 měsíců před plánovaným sňatkem.

Pan Bernard Slaboch; Tel: 777 742 177