Olomoucký kraj - Olomouc - Kostel svatého Václava

Jeden z nejkrásnějších příkladů novogotické architektury v českých zemích. Výška hlavní věže je úctihodných sto metrů a snad i proto patří mezi dominantu Olomouce. Stejně tak i interiér kostela je novogotický, upravený koncem dvacátého století. Jedná se o sídelní kostel biskupa.

Svatební obřad:

Co k tomuto monumentu říct? Je to tak velký a úžasný palác, až se vám tají dech. Těžko to k něčemu přirovnávat, to se prostě musí vidět. Určitě je zde namístě, aby měl fotograf k dispozici opravdu širokou technickou základnu, a to jak širokoúhlých objektivů, tak portrétních. V prostorách není dostatek denního světla, avšak umělé nasvětlení je velmi dobře promyšlené a umožňuje tak vytvořit nádherné kompozice vycházející s hry světel, tvarů, zdobení, obrazů a vůbec všeho, co podtrhuje celkovou atmosféru.

Fotit zde, je vždycky čest a nenašli jsme v hlavním prostoru nějaké vážné pochybení ze strany příprav, dekorací, světla, průběhu obřadu apod. Fotograf má možnost se tvůrčím okem rozmáchnout a zajistit tak působivé zachycení daných okamžiků.

Dále se obecně doporučuje neparkovat přímo u katedrály, ale někde poblíž ve městě. Prostor před objektem je malý a sotva stačí na příjezd nevěsty a ženicha.

Skupinové foto:

Něco málo se vždy fotí přímo před katedrálou, zbytek skupin se fotí po pravé straně na travnatém prostranství, kde je i vhodné schodiště. Problém zde může být v případě poledního slunce, pak by bylo lepší se společně domluvit na jiném vhodnějším místě.

 

Celkový pohled na novogotický kostel svatého Václava.Vstup do hlavní lodě chrámu.Záběr asi z poloviny celkové délky kostela směrem k východu. Čekání na nevěstu.Pohled směrem k oltáři. Mohutnost lodě kostela vynikne oproti lidem kolem.Zde je vidět, jak tmavý kostel je. Téměř veškeré světlo je umělé.Pohled na novomanžele z pozice pana faráře. Kdesi v dáli světlo východu.Pohled na oltář.Boční pohled na snoubence, opět jsou krásně patrny dispoziční proporce kostela.Krásně řešené nasvětlení oltáře kostela.Slavnostní východ z kostela. Za novomanžely je vidět klenutí novogotického portálu.

Portrétní fotografie:

Opět zde není moc příležitostí pro vaše společné focení. Doporučujeme přejezd do olomouckého parku, domluvit si nějaký historický salonek apod. S tím, že by se fotilo přímo v katedrále, jsme se zatím nesetkali.

Kontakt: Dómský farní úřad; tel: 585 224 236

Olomoucký kraj - Velké Losiny - Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel je renesanční stavbou a v rámci vesnic jde o největší kostel na Moravě, který je krásně zdobený štukovými ornamenty, zpěváckými tribunami, renesančními výplněmi oken a spousta obrazů od velmi známého malíře Handkeho. Postupně byl interiér zařízen barokním, rokokovým a klasicistním vybavením.

Svatební obřad:

Kolem kostela není bohužel nijak ideální terén pro „lepší“ fotografování. I prostor pro příjezd svatebních hostů je omezený. To vše však vynahrazuje interiér objektu: množství obrazů, dřevěných částí nábytku a stavebních prvků, velmi účelně dotváří celou atmosféru svatební ceremonie.

Moc hezky a v dostatečné míře zde působí přirozené denní světlo. Také prostor je přijatelně velký, tj. vhodný i pro větší svatbu. Pan farář byl velmi vstřícný. Mezi výhody započítáváme i možnost pořizovat záběry z vyššího patra - ochozu, kde mají možnost vstupu i svatební hosté.

Stejně tak koutek pro podpisy lze vhodně komponovat a zachytit tak majestátně i tento okamžik.

Závěrem doporučujeme domluvit se a panem farářem na detailech, vždy jsou například hezčí na sezení snoubenců taburetky, než obyčejné konferenční židle atd. To platí i pro svědky, kteří by měli sedět na stranách od snoubenců tak, aby nezakrývali pohled zezadu.

Skupinové foto:

Tady bychom se přimlouvali, s ohledem na okolí, k nafocení skupinek v interiéru kostela. V okolí stavby se opravdu téměř nenajde malebné místo pro střední a větší skupiny.

Portrétní fotografie:

Opět ideální je nafotit pár hezkých snímků přímo v kostele, následně se něco málo dá vyfotit i v exteriérech kolem objektu, ale

Pohled na největší vesnický kostel na Moravě.Učebnicový příklad celkového záběru - svíce v popředí, vyniká architektura i hosté.I přesto, že je kostel renesanční, tak byl vybaven barokním oltářem. Oltář z pohledu svatebního hosta. Místo pro podepisování.Opět celkové pohledy na interiér kostela.Pohled na novomanžele ze strany oddávajícího. V pozadí krásné varhany.Zde je krásně vidět, jak nenápadná lavice zvýrazní proporce pod objektivem fotoaparátu.V okolí jediné místo, které bylo vhodné pro nafocení tak velké skupiny.Lavička u kostela posloužila pro partnerské focení.Zde jsme využili zdobnosti kovaného plotu.

vhodnější je již dopředu si vyhlídnout nějaké prostorově členitější a zajímavější místo. Například zámecký park v Losinách.

Kontakt: Kostel sv. Jana Křtitele; Osvobození 788 15 Velké Losiny; pevná linka: 583 248 333

Obecní úřad Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422 

Moravskoslezský kraj - Rýmařov - Kaple Navštívení Panny Marie V Lipkách

Kaple, která je nazývána „Perlou severomoravského baroka“. Skvostný interiér, v jehož srdci jsou čtyři masivní sloupy, prostor je zdobený freskami známých malířů Ferdinanda Nabotha a J. K. Handkeho. Zcela unikátní je též oválná tribuna, která obíhá celý prostor kaple. Architektura stavby i její vybavení je původním a jedinečným dokladem barokního stylu.

Svatební obřad:

Parkování vozidel je možné v blízkém i vzdálenějším okolí od kaple. Zastavit přímo před kaplí není možné pro všechny svatebčany, proto sem přijíždí pouze nevěsta.

Kaple uvnitř není příliš velká, proto se doporučuje pro malé nebo střední svatby. Fotit je možné i z patrového ochozu, což zpestří záběry na celý prostor a krásně tak doplní portrétní snímky.

Dříve kaple nebyla fotografy příliš oblíbena. Důvodem bylo zejména velmi špatné nasvětlení celého objektu. Přirozené světlo je zde jen doplňkové a umělé nedostatečné. Díky zdokonalování fototechniky je obřad v tomto objektu lahůdkou pro každého vyspělého fotografa.

V případě domluvy profesionálního fotografa s dostatečným technickým zázemím je svatba na tomto místě opravdu více než unikátní, prostředí klidné, ceny nízké - co víc si přát…

Skupinové foto:

Pár opravdu rodinných záběrů, do 6lidí, může být hezké pořídit přímo v kapli samotné. Větší skupiny pak pod stromovým na hlavní přístupové cestě ke kapličce. Co ještě můžeme poradit? Aby všichni svatební hosté neměli snahu najíždět s auty co nejblíže k objektu. Nic pak nezkazí atmosféru starobylého místa víc, než parkoviště aut náhodně rozesetých po okolí.

 

Vlevo - hlavní prostor před samotnou kaplí Takto prosvětleně, prostým okem, kaple rozhodně nepůsobí.V tak barvitém a zdobném prostoru, vypadá každý záběr kouzelně.Pohled k oltáři kaple Opět pohled k oltáři. Kruhový tvar kaple samotné, působí více než úchvatně.Fotografie z patrového ochozu zachycuje celý interiér barokní stavby.Foceno hned u kaple. Moc zajímavých zákoutí zde bohužel není.Nalevo - hlavní chodník ke kapli. Hlavní chodník ke kapli využitý pro nafocení skupinek.

Portrétní fotografie:

V okolí bohužel není příliš imponujících míst. V případě požadavku na základní nafocení portrétů a společných fotografií je však prostor dostačující.

Kontakt: Městský úřad Rýmařov; Budova: náměstí Míru 1, 2. patro Odbor vnitřních věcí

Renata Tvrdcová tel. 554 254 142; Mgr. Yvetta Jahnová tel. 554 254 141

Olomoucký kraj - Šternberk - Hrad Šternberk

Renesančně-romantický hrad s bohatým mobiliářem a pestrou nabídkou míst pro vaši svatbu. Spoustu zajímavých zákoutí skýtá i hradní zahrada.

Svatební obřad:

Hrad nabízí pestrou paletu svatebních míst. Vždy se vybírá vnitřní a venkovní varianta, právě z důvodu možnosti přizpůsobit se vrtochům počasí. K dispozici tak máte tři interiérové varianty a dvě exteriérové. Konkrétně pak: Rytířský sál, Hodovní sál, Hradní kaple. Z venkovních pak hradní nádvoří a park.

Osobně jsme fotili v hradním parku, nádvoří a kapli. Interiéry doporučuje v letních měsících, exteriéry pak na podzim a na jaře. Tato dobře míněná rada vám možná zní prapodivně, vše o tom, proč to tak je, se ale můžete dočíst v našich příspěvcích.

Pokud bychom měli podrobněji popsat jednotlivá místa, pak:

„Rytířský sál“ je novinkou, na ten se sami těšíme a jsme přesvědčeni již teď, že bude patřit mezi to nej, co hrad bude snoubencům nabízet.

„Hodovní sál“ spadá z našeho pohledu do průměru, jedná se prostě o takovou místní klasiku. V prostoru je nízký klenutý strop, který umožňuje dosvětlení bleskem v případě, že umělé světlo nedostačuje. Místnost však nijak zvlášť, zejména na fotografiích, nepodpoří hradní atmosféru. Při kompozicích se jedná spíše o základní pojetí, bez zdobnosti a pestrosti.

Pokud si představujete spíše místnost se starobylou atmosférou, pak doporučujeme gotickou kapli. Zde není nouze o prvky architektury a mobiliáře, který působí opravdu komplexně a stylově. Konkrétně pak: gotické lomené oblouky oken, erby rodu Šternberků, nástěnné malby, Šternberská Madona, novogotický oltář s gotickými malbami a sochami atd. Světlo je v kapli přirozené a jemné a ne příliš směrové. Směrové světlo je většinou žádanější, má větší dynamiku, tuto dynamiku však kaple „dohání“ menší velikostí. Jednou z nevýhod kaple jsou velmi hlasitě vrzající dřevěné lavice, které reagují na sebemenší pohyb svatebních hostů. Z tohoto důvodu není účast malých dětí na obřadu zrovna ideální.

Prostředí hodovního sálu. Místo pro podpisy v hodovním sále. Jeden ze dvou možných úhlů záběru.Svatební místo na hradním nádvoří. Častý problém je tu s přímým sluncem.Místo pro podpisy, zde je stolek na straně a nepřímo před oddávajícím.Obřad na hradním nádvoří je možné fotit i z vrchu. Opět vidíte velmi komplikované světelné podmínky.Slavnostní přípitek, někdy pozor i na pozadí, kde v podloubí se Průčelí hradu na nádvoří. Byl zde použitý širokoúhlý objektiv.Ukázka gratulací.Klasický záběr na nádvoří. Opět náročné světelné podmínky.Všimněte si rozdílu světla v popředí a stínu v pozadí. Toto bohužel není nijak řešitelné.Hradní kaple, tu máme rád pro její světelnou atmosféru. Na tomto snímku v pozadí je vidět nadšený amatérský fotograf. Zbytečně snižuje kvalitu naší práce.Pohled v kapli směrem ke krásně vyřezávanému novogotickému oltáři. Polibek pod vítězným obloukem a světlo si pohrává s prostorem.Hradní park s pohledem od hradu do zahrady.Pohled směrem od příchodu nevěsty směrem k hradní věži.Svatební brána a celková připravenost pro obřad.Tak velké skupiny je opravdu náročné vyfotit. Foceno ze zídky hradní zahrady.Někdy je vhodné využít i protisvětlo. Například v této ložnici.Nalevo vizitkový sál. Moc Pěkné místo, i když světelně přeci jen komplikované.Když je to časově možné, využívejte mobiliáře hradu a světelné atmosféry.

Co se týká venkovních prostor, tak zde dáváme přednost hradnímu nádvoří. V pozadí za vámi je zdobná fasáda a kamenné schodiště. I tak má ale obřad v exteriéru svá rizika. V pasti se totiž fotograf ocitá, pokud se jedná obřad v letním slunečním dni. Pak není vůbec lehké, se s takovými podmínkami „poprat“. Už jen fakt, že slunce máte většinou v zádech, leskne se vám papír k podpisu přímo do očí, svatební hosté jsou nevrlí z toho horka a přímého slunce atd. Určitě tedy myslete i na tyto okolnosti při výběru místa.

Závěrem se ještě zmíníme pár větami o hradním parku. Určitě je organizací hezky nachystaný: bílé lavičky, vstupní brána, koberec, květinová výzdoba… Na fotografiích však zase není zachycený samotný hrad, devadesát procent záběrů je směrem od hradu, takže v daném okamžiku by bylo možné fotit třeba i v běžném parku, kde by navíc byl i příjemný stín ze vzrostlých stromů.

Nevýhodou obecně je v letních měsících opět organizační náročnost na koordinaci všech přijíždějících a odjíždějících svateb, proto doporučujeme po skončení obřadu odjezd všech svatebních hostů s tím, že snoubenci se mohou dále fotit 50min. v prostorách interiérů a exteriérů hradu.

Kontaktní adresa:

Helena  Gottwaldová

Vedoucí správy SH Šternberk; Tel:585012935, 602543562

Olomoucký kraj - Olomouc - Obřadní místnost olomoucké radnice

Gotický sál s malbami Karla Wildy. Zde se vždy konaly slavnostní události a v současné době tak slouží jako prostor také pro svatební obřady.

Svatební obřad:

Dostatek přirozeného světla, gotické klenby, malby a obklady stěn, to vše zajišťuje příjemnou atmosféru pro samotný obřad. Místnost je opravdu dostatečně velká s přijatelnou akustikou a vhodným prostorovým uspořádáním. Nevhodný je zde opět zbytečně velký stůl, který tak vytvoří hráz mezi snoubenci a oddávajícím a bohužel i samotným fotografem. Při troše šikovnosti se této nepříjemnosti dá na většině fotografií vyhnout, přesto nerozumíme tomuto, u nás, velmi rozšířenému stylu „kateder“.

Skupinové foto:

Menší skupinky se s ohledem na čas nafotí přímo v hlavním sále, ostatní pak buď na nádvoří, nebo u „Sloupu Nejsvětější trojice“ na Horním náměstí. U trojice vznikají povedené fotografie, jen je potřeba si malinko pohlídat kolemjdoucí.

Portrétní focení:

Něco málo je možné i v případě špatného počasí nafotit v samotné budově radnice. Většinou se však se snoubenci přesouváme do blízkého parku u hradeb, městských uliček apod.

 

Orloj s novogoticko-renesanční věží na levém snímku, napravo pak pověstná Nádvoří olomoucké radnice. I zde je možné fotit skupinky.Prostor pro vyřízení formalit před obřadem.Obřadní síň olomoucké radnice. Pohled směrem k oddávajícímu.Příchod k oltáři. Gotické klenby svatebního sálu olomoucké radnice.Zde je vidět řešení stolu pro oddávajícího. Na něm si nevěsta vyzkouší i nový podpis.Opět velmi povedená kompozice. Nevěsta - ženich - a v pozadí gotické klenby.Skupinová a partnerská fotografie u „Sloupu Nejsvětější trojice“ Snímek který velmi příjemně dokresluje atmosféru města Olomouc.Opět uličky a zákoutí města Olomouc. Škoda jen stále rostoucího stání automobilů.Vybírejte si místa, která k vám osobitě patří, která vám i po letech něco řeknou.

Kontakt: Magistrát města Olomouce; Horní náměstí č.p. 583, radnice; 779 11 Olomouc; Telefon: 585 513 111