Olomoucký kraj - Prostějov - Radnice Prostějov

Renesanční objekt dominující centru Prostějova, mezi místními známý jako „Nová radnice“ Slohem odpovídá tzv. historismu a byla postavena dle návrhu K.H.Kepky.

 Svatební obřad:

Když jsme měli tu možnost fotit zde poprvé, nečekali jsme, jak vybraně bude oddací místnost této radnice vypracována. Rozmanité architektonické členění stěn, které jsou obloženy dřevem, umělým mramorem či torgamentem. Stropy opět obloženy dřevem v kazetovém stylu, kde bohatá dekorativní malba pokrývá jak omítky, tak štukovou výzdobu.

Svatební sál nám typově připomínal knihovnu, nebo sněmovnu anglických aristokratů. Prostor je s malým svitem náročný na fototechniku, má však díky obkladům příjemné intimní zabarvení. Prostor pro oddávajícího působí spíše jako soudní tribuna, ale v tomto celkovém vyzařování interiéru to nějak zvlášť nevadí.

Je pravdou, že s místem pro fotografa to zde není nijak slavné, pokud k tomu přibude ještě kamera, tak máme co dělat, abychom se v záběrech nepřekrývali.

Závěrem zde tedy oceňujeme vznešené, snad až učené klima. Záporná stránka zase připadá na prostorové dispozice síně.

 

Skupinové focení:

Část je možné vyfotit přímo v hlavním sále, zbytek pak v sousedících prostorách nebo přímo venku před radnicí. 

Venku však počítejte s potřebou určitého odstupu od stavby, tj. musí se pak pohlídat občané, kteří nevědomky vstoupí do fotografované scény.

Portrétní focení:

Umíme si představit vyhotovení fotek přímo v oddací síni, v praxi k tomu však nikdy nedošlo. Jinak pro zamilované fotky volíme spíše prostějovský park.

Kontakt: Náměstí T. G. Masaryka 130/14; Prostějov; tel.: 582 329 111, 800 900 001

Olomoucký kraj - Karlova Studánka - Lázně Karlova Studánka

Obec lázeňského typu postupně vybudovaná na místě, které kdysi patřilo řádu německých rytířů. Je zasazená do malebné přírody Jesenicka a pro svatbu je ideálním místem už jen proto, že zde vládne poklidná atmosféra.

Svatební obřad:

Fotili jsme zatím v krásné dřevostavbě, kde je restaurace a součástí tohoto úseku je i bazén a poskytování vodoléčby pro hosty lázní. I přes snahu personálu měl obřad některé nedostatky. Prostorově opravdu velmi malá „místnost“, která byla vytvořena přehrazením paravánem od navazující restaurace. Docházelo tak k rušení obřadu hosty, kteří si objednávali jídlo v restauraci hned vedle obřadu. Toto propojení proto považujeme spíše za nouzové, než za ideální a pro svatbu důstojné.

Skupinové foto:

Se skupinkami problém nebyl, v exteriérech obce byla spousta dispozičně zajímavých míst, kde se mohlo skupinové focení uspořádat.

Portrétní fotografie:

Zde se opět využívalo exteriérů a přírody. Pokud byste však chtěli i pár zajímavých interiérových fotografií, tak je potřeba předem vše pečlivě domluvit. Zkoušeli jsme takto fotit v jednom hotýlku a domluva narychlo nebyla vůbec jednoduchá.

Závěrem tedy doporučujeme Karlovu Studánku zejména pro ty, kteří mají rádi přírodu, lázeňskou poetiku, lidovou architekturu dřevostaveb a počítají s obřadem i celkovým focením spíše v exteriérech obce.

 

Nalevo hlavní vstup do restaurace a následně i do Typická zimní atmosféra Karlovy Studánky.Prostor po svatební obřad byl opravdu velmi omezený.Určitě i u tohoto snímku na vás dýchne lázeňská atmosféra.Nalevo východ z restaurace. Napravo pak jediný možný úhel záběru podpisů.V jiném lázeňském domě nám po dlouhém přemlouvání dovolili fotit na schodišti.Typicky Takové snímky byly vždy otázkou rychlosti a pohotovosti. V tak náročných klim. podmínkách.Ještě jedna fotografie pro dokreslení zimní atmosféry v Karlové Studánce.

Kontakt:

Karlova Studánka

tel: 554 772 025

Olomoucký kraj - Javorník - Zámek Jánský Vrch

Barokní zámek vypínající se na skalnatém kopci nad Javorníkem. Nachází se na nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem.

Svatební obřad:

Pro uskutečnění svatebního obřadu se zde nabízí spousta krásných sálů a prostor. Světlo je v hlavním sále spíše zbytkové, ale díky záclonám a barevnosti pokojů vytváří nádhernou intimní atmosféru. Fotograf musí mít k dispozici opravdu kvalitní foto techniku, a pak je výsledek s romantickou atmosférou téměř zaručen. Zámek byl v minulosti takovým malým hudebním centrem, dlouho dobu zde pobýval například skladatel Karl Ditters. Akustika prostor je tedy výtečná, proto neváhejte a domluvte si živou hudební produkci.

Skupinové foto:

Pokud je to jen trochu možné, tak je určitě lépe využít interiérů zámku. Ostatní větší skupiny je pak vhodné dofotit v zámeckém parku, na schodištích apod.

Portrétní fotografie:

Personál na zámku je velice vstřícný, takže byla možnost fotit jak v reprezentačních pokojích, tak v jídelně, soukromé kapli atd. Záleží pak možná jen na vás, který typ upřednostníte a jak si časově focení rozložíte. Je možné, že po domluvě se správou zámku se bude dát fotit kdekoli, kde se provází. Nás s výčtu zaujaly i hospodářské prostory (kuchyně, dílna), nebo prostor krovu zámku.

 

Pohled na zámek ze zadní strany od zámeckého parku.Večerní hostina má trochu ponurou atmosféru.Opět zadní strana zámku. V zimním období je příjezd často ze strany parku.Schodiště, zde bylo nutné použít blesk.Svatební obřad byl zajištěn v koncertním sále Zámku Jánský Vrch.Kruhový půdorys v koncertním sále opět dodává prostoru na noblesnosti a dynamice.I z druhé strany sálu je kompozice záběru zajímavá.Byl čas, a tak se dalo fotit bez lidí a bez spěchu.Pohled pro fotografa. Musíte uznat, že to má něco do sebe.Gratulace jsou v protisvětle. Možná nebude špatné do budoucna domluvit i toto lépe.Barevná kombinace, zdobnost prostor a směrové světlo - no prostě zámecká atmosféra.Pro skupinky jsme využili jednoho z koutů. Bylo zde nutné použít blesk.V hudebním sále by neměl chybět klavír.Byla zima a opravdu nebylo snadné najít vhodné místo pro celkovou skupinu.Nebojíme se využívat i Nalevo prostor horní kaple.

Z fotografického hlediska není interiérům a mobiliáři zámku Jánský Vrch co vytknout. Největší překážkou je v tomto případě čas, který mnohdy neumožní „vymáčknout“ z dané atmosféry maximum.

 

Kontakt: Obecní úřad v Javorníku; Matrika tel: 584 440 144; Zámek Jánský Vrch; Tel: 584 440 286, 602 951 712

Olomoucký kraj - Náměšť na Hané - Zámek Náměšť na Hané

Čtvercový barokní zámek na „zeleném drnu“, kolem něho se pak vine kruhový park. Svým uspořádáním patří v Evropě mezi unikáty. Je dostatečně světlý, pro menší a střední svatby i prostorný. Kolem má opravdu krásnou zámeckou zahradu se spoustou malebných míst.

Svatební obřad:

Všechny doposud focené obřady probíhaly vždy v následujících prostorech: Předsálí (uvítací vstup), Velký sál (hlavní místnost obřadu), Zlatý salonek (partnerské a skupinové focení) a po obřadu partnerské focení i v místech kde jsou umístěny arcibiskupské kočáry.

Výhodou jsou opravdu krásně zdobené prostory s historickou atmosférou a příjemným přirozeným světlem. Dále vstřícný a ochotný personál, klidná atmosféra prostředí (nedochází tu k prolínání svateb), možnost fotografa vybírat si kompozice – téměř každý záběr působí velmi esteticky. Veškeré doplňky jsou stylové - židle, stolečky, zrcadla, odpočívadla atd.

Nevýhodou je snad jen menší prostor obřadní síně, kdy fotograf už téměř nemá možnost dostat se tam, kam by potřeboval. Na malém místě se totiž tísní mnohdy fotograf, oddávající, referentka, kameraman a nakonec i snoubenci. Zde bychom viděli jako přínos, kdyby alespoň stůl před nevěstou a ženichem byl nahrazen nějakým malým stolečkem pro podpis. Na spoustě rozhodujících záběrů se současný stolek naprosto zbytečně „cpe“ do záběru a nevěsta pak místo krásných šatů má na fotografii sebe a krásný stůl.

Skupinové foto:

V naprosté většině se rodinné fotky zajistí v prostoru zlatého salónku, což považujeme za ideální a reprezentativní. Celá skupina se pak povětšinou fotí s pohledem na hlavní průčelí na schodišti. Pokud chcete fotky v přírodě, tak je možné najít spoustu příjemných a vhodných míst pro menší skupinky.

 

Hlavní vstup do zámku ze zámeckého parku. Schodiště ideální pro skupiny.Nalevo záběr z předsálí. Napravo pak hlavní obřadní sál Zámku Náměšť na Hané.Celkový pohled na obřadní síň. Určitě vidíte to příjemné světlo a atmosféru.Stůl pro podpis je na vhodném místě. Je vidět ženich i svatební hosté.Hlavní sál ze zadní strany. Nebojte se emocí, osvěží to vaši sbírku vzpomínek.I protisvětlo z oken je někdy dobré, tady navozuje atmosféru.Uličku je nejlepší vytvářet úzkou, jsou pak vidět hosté, pár a vynikne kouzlo okamžiku.Zlatý salonek je ideálním místem pro skupinové i partnerské focení.Zlatý salonek a partnerské fotografie.Vzhledem k času se část neformálnějších skupinek fotí v zámeckém parku.Opět romance ve zlatém salonku.Kouzelné stromy v zámeckém parku v Náměšti na Hané.Pro tento

Portrétní focení:

Začíná ve zlatém salónku, který je na romantické fotky naprosto dokonalý. Opravdu se zde dá fotit klidně půl hodiny a pořád nebudou možnosti tohoto místa vyčerpané. Pak se často přesouváme ke kočárům, které jsou samy o sobě úžasné. Škoda jen toho místa kolem kočárů, to jejich půvabnost opravdu nepodpoří. Nakonec se věnujeme focení v zámeckém parku, který opět umožňuje doplnit vaši sbírku o přímo pohádkové záběry.

Z našeho pohledu jedno z mála míst, kde najdete pro vaši fotografii vše, co si jen můžete přát.

Kontakt: Úřad Náměšť na Hané; matrikářka Helena Mariánková tel. 585 757 815

Olomoucký kraj - Šternberk - Chrám Zvěstování Panny Marie

Klasicistický kostel nemalých rozměrů, který dodá vaší svatbě důstojný charakter. V samotném chrámu mohou vzniknout krásné reportážní i portrétní fotografie. V exteriérech jsou naopak možnosti velmi omezené, proto běžně doporučujeme další focení přesunout na jiná, zajímavější místa ve Šternberku.

Svatební obřad:

Nasvětlení obřadu je řešeno halogenovými reflektory. Přirozené světlo se do prostoru chrámové lodě téměř nedostává. Přesto umělé nasvětlení je v tak velkém prostoru jedinou možností, jak „vyzískat“ zajímavou atmosféru celého místa.

Záběry z chrámu působí noblesním dojmem, a to díky mohutnosti a zdobnosti celé stavby. To dále umožňuje vytvářet netradiční fotografické kompozice plné dobového obsahu. Znovu připomínáme, kostel je tmavý, proto nezapomínejte nato, že vámi vybraný fotograf by měl být odborně a technicky zdatný. slunečného dne často volíme variantu dokončení skupinového a portrétního focení v blízkém parku.

Z nefotografických prvků je pak dobré využít solidní akustiky kostela, krásně zde znějí hudební kvarteta, doprovodné písně apod.

Gratulace se často konají přímo před hlavním vstupem do kostela. Pokud je to pro vás schůdné, doporučujeme nafotit gratulace spíše v kostele. Je spousta dobrých důvodů, které nás k tomuto návrhu přímo nutí.

Skupinové foto:

Nejčastěji se fotí před kostelem, kde je v pozadí vidět hrad. V případě větších svateb, se společné foto dobře komponuje i pod schody kostela. Někdy se menší skupinky mohou vyfotit i v chrámu samotném.

Pohled na Chrám zvěstování Panny Marie ve Šternberku a Morový sloup .Hlavní loď kostela pojme, jak je vidět, velké množství lidí.Pohled k oltáři. Samotný oltář je přirozeně prosvětlen.Východ z kostela. Všimněte si výzdoby, která se upíná až u stropu.Ukázka skupinových fotografií v pozadí kostel a Hrad ve Šternberku.Gratulace v exteriéru. Díky zatažené obloze nebyl problém se světelností.

Kontaktní adresa: Farní 3, Šternberk, 785 01; tel.: 585 013 714