Moravskoslezský kraj - Nový Jičín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Barokní kostel s méně zdobeným interiérem. Nejsou zde malby na stěnách, dekorace stěn jsou také spíše základní. Kostel je ve slunných dnech dostatečně prosvětlený, v bezprostředním okolí se však nenachází žádný vhodný prostor pro další navazující focení.

Svatební obřad:

S ohledem na omezené místo kolem kostela není úplně snadné zachytit vhodně příjezd nevěsty. Prostorově i světelnými podmínkami je pro fotografa kostel přívětiví. Méně přívětivý byl ale pan farář, ten požadoval nefotit ve chvílích, kdy hovoří, jenže on hovořil téměř celý obřad. Proto vždy doporučujeme přesně se domluvit i na podmínkách pro fotografa, zabráníte tak nepříjemnostem na všech stranách.

Skupinové foto:

Možností je buď zdokumentovat přímo v kostele, nebo se přesunout na jiné vhodné místo. V okolí kostela se ale nic přijatelného nenabízí.

Kontakt:

Žerotínova 68/24, 741 01 Nový Jičín

tel. fara: 731 625 671

Jedno z mála míst, kde je možné se v bezprostředním okolí vtěstnat.Raně barokní architektura kostela.Pohled směrem k hlavnímu oltáři.Zde vidíte, jak v prostoru

Zlínský kraj - Chropyně - Zámek Chropyně

Malebný zámek Chropyně s obrovskou sbírkou historických zbraní ve „svatebním“ sále. Jedná se o středověkou tvrz, která byla postupně doplněna o typické prvky romantismu. Zámek hanáckého krále Ječmínka, který na vás dýchne atmosférou dávných rytířských klání. Nachází se kousek od Kroměříže.

Svatební obřad:

Bylo nám ctí fotit v krásném rytířském sále, který poskytoval jak dostatek světla, tak dostatek příležitostí ke komponování zajímavých a netradičních záběrů. Světlo je zde spíše směrové, což úžasně podtrhuje dramatičnost celého sálu i s jeho výzbrojí. Řekli bychom, že svatbu tohoto typu ocení zejména muži a milovníci historických zbraní. S ohledem na rozměry místnosti není pro fotografa problém se volně pohybovat a plně se ponořit do své práce.

Další výhodou je nakonec i menší známost a návštěvnost sídla, takže i větší komfort a komornější klima daného místa.

Jediné, co není příliš „dořešeno“, je prostor pro výstup nevěsty, ten není nijak zvlášť upraven a proto ani nemá nějakou vyšší estetickou hodnotu. Z našeho pohledu je to však jen malý nedostatek na jinak úžasném místě.

Skupinové foto:

Pokuste se domluvit na možnosti fotit skupinky přímo v obřadním sále, v okolí se totiž moc zajímavých zákoutí najít nedá, snad i proto často jezdíme do parku v Kroměříži a tam se pak skupinové fotografie dokončí dle potřeby.

Portrétní fotografie:

Platí to samé doporučení jako pro skupinky.

 

Vlevo pohled na Zámek Chropyně, vpravo záběr svatebního sálu.Snoubenci si vybrali rytířský sál pro svůj svatební obřad.Zde je ukázka typické Historická výzdoba zbraní dekoruje pohled v každém směru.Zde je vidět, že v okolí zámku moc příležitostí k partnerské fotografii nenajdete.

Kontaktní adresa: Zámek Chropyně; nám. Svobody 30; 768 11 Chropyně; tel.: 573 355 074, 734 173 890

Olomoucký kraj - Velké Losiny - Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel je renesanční stavbou a v rámci vesnic jde o největší kostel na Moravě, který je krásně zdobený štukovými ornamenty, zpěváckými tribunami, renesančními výplněmi oken a spousta obrazů od velmi známého malíře Handkeho. Postupně byl interiér zařízen barokním, rokokovým a klasicistním vybavením.

Svatební obřad:

Kolem kostela není bohužel nijak ideální terén pro „lepší“ fotografování. I prostor pro příjezd svatebních hostů je omezený. To vše však vynahrazuje interiér objektu: množství obrazů, dřevěných částí nábytku a stavebních prvků, velmi účelně dotváří celou atmosféru svatební ceremonie.

Moc hezky a v dostatečné míře zde působí přirozené denní světlo. Také prostor je přijatelně velký, tj. vhodný i pro větší svatbu. Pan farář byl velmi vstřícný. Mezi výhody započítáváme i možnost pořizovat záběry z vyššího patra - ochozu, kde mají možnost vstupu i svatební hosté.

Stejně tak koutek pro podpisy lze vhodně komponovat a zachytit tak majestátně i tento okamžik.

Závěrem doporučujeme domluvit se a panem farářem na detailech, vždy jsou například hezčí na sezení snoubenců taburetky, než obyčejné konferenční židle atd. To platí i pro svědky, kteří by měli sedět na stranách od snoubenců tak, aby nezakrývali pohled zezadu.

Skupinové foto:

Tady bychom se přimlouvali, s ohledem na okolí, k nafocení skupinek v interiéru kostela. V okolí stavby se opravdu téměř nenajde malebné místo pro střední a větší skupiny.

Portrétní fotografie:

Opět ideální je nafotit pár hezkých snímků přímo v kostele, následně se něco málo dá vyfotit i v exteriérech kolem objektu, ale

Pohled na největší vesnický kostel na Moravě.Učebnicový příklad celkového záběru - svíce v popředí, vyniká architektura i hosté.I přesto, že je kostel renesanční, tak byl vybaven barokním oltářem. Oltář z pohledu svatebního hosta. Místo pro podepisování.Opět celkové pohledy na interiér kostela.Pohled na novomanžele ze strany oddávajícího. V pozadí krásné varhany.Zde je krásně vidět, jak nenápadná lavice zvýrazní proporce pod objektivem fotoaparátu.V okolí jediné místo, které bylo vhodné pro nafocení tak velké skupiny.Lavička u kostela posloužila pro partnerské focení.Zde jsme využili zdobnosti kovaného plotu.

vhodnější je již dopředu si vyhlídnout nějaké prostorově členitější a zajímavější místo. Například zámecký park v Losinách.

Kontakt: Kostel sv. Jana Křtitele; Osvobození 788 15 Velké Losiny; pevná linka: 583 248 333

Obecní úřad Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422 

Moravskoslezský kraj - Bruntál - Zámek Bruntál

Velký barokní zámek patří mezi dominantu města Bruntálu. Svatbu si zde můžete domluvit buď ve velkém audienčním sále rokokového stylu, nebo v zámecké kapli a zámeckém parku.

Svatební obřad:

Mezi velmi oblíbený prostor patří výše jmenovaný audienční sál. Ten působí příjemně vzdušně a prostorně. Proniká sem přirozené denní světlo, které svým barevným nádechem dává fotografiím tu správnou atmosféru.

Na samotný obřad, včetně focení, je vyhrazeno třicet minut, což je opravdu na dolní hranici potřebných nároků na obřad. Jsou totiž v republice místa, a není jich málo, kde se nabízí i hodina v rámci časových možností. Z toho vyplývá fakt, že se opravdu stihne zvládnout pouze obřad. Co si vzpomínáme, tak jen jednou se nám podařilo zorganizovat pár skupinek a za běhu z místnosti vyfotit i portrétek pro novomanžele.

Mezi další doporučení pak patří například:

Omezení počtu osob účastnících se focení a natáčení – Tito lidé si často vstupují do záběrů, ruší se pohybem po vrzající podlaze a nakonec znervózňují i vás - snoubence. Představte si, jak stojíte před panem oddávajícím a kolem se pohybuje třeba šest lidí v omezeném prostoru…

Nebojte si domluvit podmínky svatební ceremonie – Snad z důvodu důstojnosti, snad pro vrzající podlahu matrikářka zakazuje v průběhu svatební řeči oddávajícího pohyb fotografů. Tento požadavek opět snižuje množství snímků, zajímavých úhlů a kompozic pro fotografa.

Samotný rokokový sál, je krásně zdobený, se stylovým nábytkem i pro svatební hosty. Nebývá vždy samozřejmostí, že sedací nábytek pro svatební hosty odpovídá stylem a pojetím svatebního prostoru. V tomto ohledu je v bruntálském zámku vše na jedničku.

 

Výzdoba v audienčním sále.Vidíte to krásné světlo? To dělají obklady, podlaha a nábytek v audienčním sále.Pohledy na výzdobu prostor. Vidíte, že není příliš místa pro kameramany a fotografy.Pohled z vrchu a množství lidí dává tušit rozměr místnosti.Hlavní schodišťový trakt Zámku Bruntál. Napravo neobvyklý pohled, a to padající rýže.Tmavé schodiště a světlé šaty, to je pro fotografa velmi náročné. Opět zámecké schodiště. Dále část městských hradeb.Jedna z partnerských fotek v zámeckém parku.Snahou bylo využít zastřižených keřů a jejich správná výška to umožňovala.

Okolí zámku:

Nacházejí se zde starší vzrostlé stromy, terén je dostatečně členitý a nechybí ani architektonické prvky v podobě schodiště a kamenné zdi městských hradeb. Nesmíme zapomenout ani na malebné jezírko, starobylou kovanou mříž apod.

Co říct krátce k nevýhodám? Snad jen to, že zámek je v sezóně velmi vytížený. Hromadí se zde auta přímo před vstupem do hlavní budovy, a proto například zapomeňte na focení skupin před průčelím zámku. Nakonec i v samotném parku občas potkáváte další nevěsty, což může někdo vnímat nepříjemně.

Každopádně mít svatbu v tomto zámku stojí za trochu toho nepohodlí a na fotografie se po letech určitě rádi podíváte.

Více informací: Městský úřadu Bruntál; tel: 554706180, 554706392

Kontaktní adresa: Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál; telefon: 554 717 947; 554 709 145

Olomoucký kraj - Velké Losiny - Zámek Velké Losiny

Renesanční zámek proslulý čarodějnickými procesy. Je jedním z nejlépe zachovaných renesančních staveb v České republice. Na svatební obřad jsou k dispozici čtyři místa, v okolí zámku je pak rozlehlý park s jezírkem.

Svatební obřad:

Ze všech nabízených míst vychází po fotografické stránce nejlépe „Standardní – empírové křídlo zámku“. Dýchne na vás atmosféra staré doby, barva světla je medová s dostatkem přirozeného osvětlení. Jedinou nevýhodou může být cena pronájmu a přeci jen menší prostor pro svatební hosty a fotografa.

Obřad v zahradě s řady důvodů nedoporučujeme. Jde hlavně o problematické světlo v letních měsících, židličky pro hosty jsou plastové a vzhledem k umístnění obřadu není možné na fotografiích zachytit zámeckou atmosféru, tj. obřad je v takové vzdálenosti, která neumožňuje komponovat snímek tak, aby byl v pozadí zámek.

Vaše slavnostní chvíle na nádvoří by v případě příznivého (neslunečného) počasí měla být o poznání zajímavější, než foto v zámeckém parku. Nevíme však, jestli už byly dokončeny všechny úpravy nádvoří v losinách. Dlouhou dobu zde byl povrch pouze zpevněný, prašný.

Poslední možnost se nabízí v prostoru civilních obřadů - úřadu, tj. místnost před vstupem do samotného zámeckého parku. Zde je obřad určitě možný, ale zámeckou atmosférou na vás fotografie dýchat nebudou.

Skupinové foto:

Hezké skupinky vznikají ve stínu u jezírka, případně ve stinných částech parku. Nevhodné pro celkovou kompozici pak byly prostory nádvoří.

 

Velmi neformální pojetí venkovního obřadu ve Velkých Losinách.Hezká a příjemná byla společnost muzikantů.Světelná náročnost - kontrast světlo, stín... V pozadí jezírko v zámecké zahradě.

Portrétní fotografie:

Doporučujeme se co nejpodrobněji domluvit s vedením zámku, a to jak na časovém tak prostorovém provedení. Ideálně si zajistit i kontakt na osobu, která umožní doplňující vstup do areálu atd. Stalo se nám, že personál nebyl příliš ochotný, nebyl si jistý, do kterých prostor nás může pustit apod. Každopádně portréty na tomto renesančním zámku mohou být jak v interiérech, tak exteriérech velmi povedené. Například park nabízí nepřeberné množství zajímavých kompozic a variant, kde délka focení se může pohybovat klidně i kolem jedné hodiny.

Kontakt: Obec Velké Losiny; Rudé armády 321; 788 15 Velké Losiny; tel: 583 248 422