Olomoucký kraj - Šternberk - Hrad Šternberk

Renesančně-romantický hrad s bohatým mobiliářem a pestrou nabídkou míst pro vaši svatbu. Spoustu zajímavých zákoutí skýtá i hradní zahrada.

Svatební obřad:

Hrad nabízí pestrou paletu svatebních míst. Vždy se vybírá vnitřní a venkovní varianta, právě z důvodu možnosti přizpůsobit se vrtochům počasí. K dispozici tak máte tři interiérové varianty a dvě exteriérové. Konkrétně pak: Rytířský sál, Hodovní sál, Hradní kaple. Z venkovních pak hradní nádvoří a park.

Osobně jsme fotili v hradním parku, nádvoří a kapli. Interiéry doporučuje v letních měsících, exteriéry pak na podzim a na jaře. Tato dobře míněná rada vám možná zní prapodivně, vše o tom, proč to tak je, se ale můžete dočíst v našich příspěvcích.

Pokud bychom měli podrobněji popsat jednotlivá místa, pak:

„Rytířský sál“ je novinkou, na ten se sami těšíme a jsme přesvědčeni již teď, že bude patřit mezi to nej, co hrad bude snoubencům nabízet.

„Hodovní sál“ spadá z našeho pohledu do průměru, jedná se prostě o takovou místní klasiku. V prostoru je nízký klenutý strop, který umožňuje dosvětlení bleskem v případě, že umělé světlo nedostačuje. Místnost však nijak zvlášť, zejména na fotografiích, nepodpoří hradní atmosféru. Při kompozicích se jedná spíše o základní pojetí, bez zdobnosti a pestrosti.

Pokud si představujete spíše místnost se starobylou atmosférou, pak doporučujeme gotickou kapli. Zde není nouze o prvky architektury a mobiliáře, který působí opravdu komplexně a stylově. Konkrétně pak: gotické lomené oblouky oken, erby rodu Šternberků, nástěnné malby, Šternberská Madona, novogotický oltář s gotickými malbami a sochami atd. Světlo je v kapli přirozené a jemné a ne příliš směrové. Směrové světlo je většinou žádanější, má větší dynamiku, tuto dynamiku však kaple „dohání“ menší velikostí. Jednou z nevýhod kaple jsou velmi hlasitě vrzající dřevěné lavice, které reagují na sebemenší pohyb svatebních hostů. Z tohoto důvodu není účast malých dětí na obřadu zrovna ideální.

Prostředí hodovního sálu. Místo pro podpisy v hodovním sále. Jeden ze dvou možných úhlů záběru.Svatební místo na hradním nádvoří. Častý problém je tu s přímým sluncem.Místo pro podpisy, zde je stolek na straně a nepřímo před oddávajícím.Obřad na hradním nádvoří je možné fotit i z vrchu. Opět vidíte velmi komplikované světelné podmínky.Slavnostní přípitek, někdy pozor i na pozadí, kde v podloubí se Průčelí hradu na nádvoří. Byl zde použitý širokoúhlý objektiv.Ukázka gratulací.Klasický záběr na nádvoří. Opět náročné světelné podmínky.Všimněte si rozdílu světla v popředí a stínu v pozadí. Toto bohužel není nijak řešitelné.Hradní kaple, tu máme rád pro její světelnou atmosféru. Na tomto snímku v pozadí je vidět nadšený amatérský fotograf. Zbytečně snižuje kvalitu naší práce.Pohled v kapli směrem ke krásně vyřezávanému novogotickému oltáři. Polibek pod vítězným obloukem a světlo si pohrává s prostorem.Hradní park s pohledem od hradu do zahrady.Pohled směrem od příchodu nevěsty směrem k hradní věži.Svatební brána a celková připravenost pro obřad.Tak velké skupiny je opravdu náročné vyfotit. Foceno ze zídky hradní zahrady.Někdy je vhodné využít i protisvětlo. Například v této ložnici.Nalevo vizitkový sál. Moc Pěkné místo, i když světelně přeci jen komplikované.Když je to časově možné, využívejte mobiliáře hradu a světelné atmosféry.

Co se týká venkovních prostor, tak zde dáváme přednost hradnímu nádvoří. V pozadí za vámi je zdobná fasáda a kamenné schodiště. I tak má ale obřad v exteriéru svá rizika. V pasti se totiž fotograf ocitá, pokud se jedná obřad v letním slunečním dni. Pak není vůbec lehké, se s takovými podmínkami „poprat“. Už jen fakt, že slunce máte většinou v zádech, leskne se vám papír k podpisu přímo do očí, svatební hosté jsou nevrlí z toho horka a přímého slunce atd. Určitě tedy myslete i na tyto okolnosti při výběru místa.

Závěrem se ještě zmíníme pár větami o hradním parku. Určitě je organizací hezky nachystaný: bílé lavičky, vstupní brána, koberec, květinová výzdoba… Na fotografiích však zase není zachycený samotný hrad, devadesát procent záběrů je směrem od hradu, takže v daném okamžiku by bylo možné fotit třeba i v běžném parku, kde by navíc byl i příjemný stín ze vzrostlých stromů.

Nevýhodou obecně je v letních měsících opět organizační náročnost na koordinaci všech přijíždějících a odjíždějících svateb, proto doporučujeme po skončení obřadu odjezd všech svatebních hostů s tím, že snoubenci se mohou dále fotit 50min. v prostorách interiérů a exteriérů hradu.

Kontaktní adresa:

Helena  Gottwaldová

Vedoucí správy SH Šternberk; Tel:585012935, 602543562