RETUŠ

Má své zastánce i odpůrce, každopádně pokud je použita ve správný okamžik na správném místě, je neocenitelným prostředkem, jak fotografii vylepšit a podpořit tak očekávaný dojem.

Určitě budoucí nevěsty znáte spoustu kamarádek, které vám budou tvrdit, že retuš je to nejhorší, co můžete od fotografa požadovat. Fotka je pak umělá! Nikdo vás nepozná! Budete vypadat jak plastová figurína! Kamarádka má přeci ráda přirozenost!  Nevěřte však tomu! Retušovací postupy se využívají dnes a denně a mnohdy to ani nepoznáte. Jsme přesvědčeni, že kdybychom vám ukázali několik fotek, nedokážete určit, která retušovaná je a která nikoli.

Proč tedy retušovat? Když to není poznat! Cílem této práce je ve většině případů snaha podtrhnout to hezké a potlačit to rušivé. Proto budete vypadat přirozeně a okolí si zároveň ani nevšimne, že k retuši došlo.

Jen obecně zde uvedeme příklady toho, co vše vám může zjemnit pleť, co vše může vyhladit vrásky a dodat vaší tváři na svěžesti. Patří sem: veselá mysl, dostatek spánku, přiměřená hydratace organismu, vhodné materiály a postupy líčení, správný úhel a intenzita světla dopadající na vaši pokožku a nakonec to nejvíce známe, tj. retušovací postupy volené dle vaší představy a typu záběru.

Jak vidíte, není toho opravdu málo, co můžete udělat pro svůj mladiství vzhled na fotografiích. Samotný fotograf pak může ovlivnit zejména poslední dva body, kterým se budeme věnovat podrobněji:

Správný úhel světla a jeho intenzita:

Nechceme vás unavovat množstvím teorie, ale rádi bychom, abyste si uvědomila alespoň pár základních doporučení, která vám pomohou snad i při výběru toho správného fotografa. Správný úhel světla má tak velký vliv, že z vás může udělat bytost téměř vílí, a to za předpokladu že je světelný zdroj rozptýlený a míří na vás z boku mírně nad hlavou. Naopak vystoupení každé pihy, vrásky docílíte typem světla, které se používá i v hororových filmech, tj. svícení zespodu ostrým bleskovým světlem. Mezi tímto je spousta „odstínů“, které by měl fotograf vidět a monitorovat. Další, co do procesu „tvorby hezké pleti“ velmi často zasahuje, je bohužel okolí a aktuální světelné podmínky. Konkrétně tím myslíme odrazy od materiálů a povrchů – ty mohou vaši pleť nepříjemně zabarvit, vytvořit fleky…  Například prudké slunce skrze listy, doplní vaši broskvovou barvu kůže o zelený nádech, a tak bychom mohli pokračovat. Toto vše a mnoho dalšímu bleskne hlavou vašemu fotografovi, než vás „postaví“ na vybrané místo.

Retušovací postupy:

Těch je tolik, jako je požadavků nevěst, a aby to bylo ještě složitější, tak se často jednotlivé postupy kombinují a doplňují. Patří sem například:

retušovací automaty – hodíte tam fotku a ona vypadne vyžehlená; retušovací poloautomaty – hodíte tam fotku, část se vyretušuje sama, část musíte dokončit ručně; ruční retuš základní – zde již využíváte běžných retušovacích nástrojů k odstranění drobných i větších nedostatků; ruční retuš pokročilá – tady se pracuje s vrstvami a maskami, pokročilé zesvětlování částí pleti, někdy i komplet nanesení „nové struktury kůže“ apod.

Každá fotka je individuální co do pracnosti a vybraných postupů, proto v případě zájmu o retuš je lépe toto řešit až pro konkrétní fotky. Naší snahou bylo v ceníku takovou práci, pro vaši orientaci, zprůměrovat. Finální cenu bychom upřesnili před samotným retušovacím procesem.

Závěrem nabízíme pár ukázek a věříme, že se budou líbit:

Potřeba dokonalosti

Není člověka, a modelky netvoří výjimku, který by měl dokonalou pleť. Přesto jsme si na to tak zvykly z časopisů, filmů a fotografií, že mnozí tuto „dokonalost“ vyhledáváme. Proto i u tak mladé slečny bylo potřeba zasáhnout v podobě základní ruční retuše. Fotografie prostě nemilosrdně zachytí každou pihu, která oku navyklému na „dokonalost“ kolem nelahodí a působí tak na člověka rušivě. Zde využity základní retušovací nástroje např. překryv horší pleti pomoci té lepší apod. Dále lehké bělení, projasnění stínů pod očima…

Retuše v knize

Ano, i u partnerské fotografie občas využíváme korekce. Když je fotografie třeba ve svatební knize hodně velká a vyniká, tak se snažíme alespoň o základní provedení úpravy. Zde opět využity prvotní retušovací nástroje, tj. překryv kůže, projasnění pleti apod.

Plošná retuš

V případě, že u pleti se neretušují jen drobné pupínky, ale dochází k opravám ploch, pak nastupují na řadu náročnější korektivní postupy. Při práci se využívá práce s vrstvami, retušovací štětec, plošné záplaty atd. Zde došlo k odstranění nepříjemného lesku pleti, zjemnění vrásek, zesvětlení a projasnění pleti, korekce obočí atd. Často se v takovém případě používá i „finta“, tou je cílené ponechání znamínka nebo jiného znaku, který je pro vás charakteristický. Pořád byste to měla být pře vy.

Tady retuš nebyla

Opravdu, v tomto případě byste retušovaný snímek neodhalili, pokud byste neměli srovnání s původním. Těch několik minut se v tomto případě určitě vyplatilo. Fotka byla opět využita ve svatební knize a určitě podpořila celkový dojem z fotografie. K problematickému odhalení přispívá i to, že nevěsta má téměř dokonalou pleť, takže naprostá většina kůže může zůstat nedotčena postprodukcí.

Stačilo by méně

Vzhledem k pleti nevěsty by zde stačilo opravdu méně retušovat, přesto někdy přistoupíme k plošnějším korekcím. Například zde byl odstraněn lesk z čela, zmírnění vrásek a prosvětlení stínů pod očima. Lidé často rádi razantnější retuš, když už se má do snímku zasáhnout. Jinak by zde bylo docela postačující odstranit pár pupínku na čele.

Jdeme nadoraz

Na této fotografii, bylo využito snad vše, co je možné. Pleť byla velmi poškozena – krupička v kombinaci s hlubokou pórovitostí. Po domluvě se slečnou jsme tedy komplet „vyměnili“ pleť. Vytvořili jsme hedvábnou vrstvu, na kterou jsme „nasadili“ pravidelnou, ale uměle vytvořenou pórovitou kůži, tím se vytvořila struktura. Při detailním pohledu je výsledek až moc dokonalý, pro tisk a výsledný dojem to však nevadí. Důležité je, že slečna byla spokojena s výsledkem naší práce. Dále byly vytvořeny další korekce v podobě kolorace – vytvoření zdravější barvy atd. Takto bylo použito typu retuše, která je velmi často využívaná u modelek na titulních stránkách časopisů.